Alman Sol Parti: Suriye'nin kuzeyine girerse, Türkiye NATO'dan çıkarılmalı

Alman Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch, 'Türkiye'nin Suriye'de planladığı harekat düzenlenirse NATO'dan çıkartılması gerektiğini' söyledi. Bartsch, "Türkiye, uluslararası hukuku açıkça ihlal ettiğini duyurdu. Bu akıl almaz bir şey ve NATO Tüzüğü'ne aykırı" dedi.

Alman Sol Parti: Suriye'nin kuzeyine girerse, Türkiye NATO'dan çıkarılmalı

Alman Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğunda operasyon düzenlemesi halinde NATO’dan çıkarılması gerektiğini söyledi. Bartsch, “Türkiye, uluslararası hukuku açık şekilde ihlal ettiğini duyurdu. Bu akıl almaz bir şey ve NATO Tüzüğü’ne aykırı. Suriye’nin kuzeyine girilmesi halinde Türkiye NATO’dan çıkarılmalı” dedi.

Bartsch, Alman hükümetinin durumun bu noktaya gelmesinde sorumluluğu bulunduğunu ve Ankara’ya baskı yapması gerektiğini savundu. Sol Parti lideri, “Almanya, diğer NATO partnerleriyle birlikte azami baskı kurmalı. Türkiye’nin NATO üyeliği de gündeme getirilmeli” diye konuştu.

ABD'de de gündeme getirilmişit

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen Senatörü Lindsey Graham, Suriye’ye girmesi halinde Türkiye’ye karşı Kongre’den yaptırım kararı geçireceklerini ve NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısı yapacaklarını söylemişti.

(DUVAR)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler