‘Allah’ın rahmeti’ yağmur bu kez de Bursa’da can aldı

Yağmur bereket getirir. Halk bu hakikati “Allah’ın rahmeti” olarak görür. Son yıllarda ekolojik yıkım nedeniyle ne zaman şiddetli yağmur yağsa ölümlere neden oluyor. Bu kez de Bursa’da 5 kişi hayatını kaybetti.

‘Allah’ın rahmeti’ yağmur bu kez de Bursa’da can aldı

 

SiyasiHaber

Doğayı canlandırdığı, bereket getirdiği, çiftçinin yüzünü güldürdüğü için Anadolu halkı yüzyıllar boyu yağmuru “Allah’ın rahmeti” olarak gördü. Ancak son yıllarda doğanın tahrip edilmesinin, ekolojik sistemin bozulmasının yol açtığı sonuçların en çarpıcı göstergelerinden birine şiddetli yağmurların ardından tanıklık ediyoruz. Halkın “Allah’ın rahmeti” olarak bildiği yağmur aşırı şiddetli olduğu taktirde can alıyor, acılara neden oluyor. Neredeyse her şiddetli yağmurun ardından benzer sorunlarla karşılaşıyoruz. Tarım alanları tahrip oluyor, çok ciddi maddi hasarlar gerçekleşiyor ve ne yazık ki insanlarımız hayatlarını kaybediyor. Bu nerede ise artık bir “kadere” dönüşmüş durumda.

Dün akşam Bursa Kestel’de şiddetli yağmurun ardından da aynı manzarayla yüz yüze gelindi. Tarım alanları tahrip oldu, ciddi maddi hasar gerçekleşti ve 5 insan hayatını kaybetti.

Bursa Çevre Platformu ve DOĞADER üyesi Murat Demir ile Bursa Kestel’de yaşanan sel felaketini konuştuk.

“Bu bir kader mi?” sorumuza Demir şöyle yanıt verdi:

“Elbette ki kader değil. Son dönemde Türkiye’de hükümetin her türlü afete, iş kazasına kader, alın yazısı ifadesini kullanması etken oluyor herhalde bu cümleleri kurmaya. Biz doğa savunucuları, yaşam savunucuları yıllardır şunu diyoruz: İklim değişiyor, küresel ısınma var ve bunun sonucunda iklimde, sistemde bir değişiklik var. Çünkü bizler fosil yakıtları kullanmaya devam ettiğimiz sürece, ormanlık alanlarımızı ormansızlaştırmaya, taş, maden, mermer ocaklarıyla ormanlık alanlarımızı ormanlaştırmaya devam ettikçe, tarım alanlarımızı imara açtığımız sürece, doğal varlıklarımızı, derelerimizi, denizlerimizi, kıyılarımızı, nehirlerimizin sistemini bozduğumuz sürece doğal felaketler olacaktır ve artacaktır diye yıllardır ifade ediyoruz. Bu aslında daha başlangıç. Türkiye’de son beş altı yıldır bu ve buna benzeri felaketlerle karşılaşıyoruz. Çünkü artık iklim değişti, yağmur değişti, yani bir ayda yağması gereken yağmur beş dakikada, on dakikada yağar hale geldi. Yaz yağmurları olarak adlandırdığımız hafif olarak geçmesi gereken yağmurlar artık ciddi felaketlere yol açar hale geldi. Bu yeni değil. Biz bunu yıllardır ifade ediyoruz, etmeye devam ediyoruz. Altını çizerek söylüyoruz, fosil yakıtları kullandığımız sürece ve doğal alanlarımızı, eko-sistemi bozup tahrip ettiğimiz sürece doğada felaketler artmaya devam edecektir.”

Bursa’nın geçmişte adı yeşille anılan tek şehir olduğunu söyleyen Demir, “Eskiden biz Bursa’ya Yeşil Bursa derdik. Ama artık Bursa’nın yeşilliği kalmadı. Bursa’ya Google’den baktığımız zaman gri Bursa haline geldi. Çünkü artık Bursa 24 tane sanayi bölgesiyle, Türkiye’nin 4’üncü büyük şehri olma özelliğiyle ve kişi başına düşen en fazla taşıt trafiğiyle de artık büyük bir metropol. Yeşil, doğal Bursa olmaktan çıkıp, havasının artık yılın 365 gününün %80’ninde kirli olduğu, sularının her geçen gün kirlendiği, doğal varlıklarının her geçen gün yok olduğu bir Bursa’da yaşıyoruz artık.” dedi.

Dün akşam gerçekleşen sel felaketine ilişkin olarak ise Demir şunları söyledi:

“Bundan önce de Orhaneli’nde, Keles’te, İznik’te, Yenişehir’de, Bursa’nın çeşitli yerlerinde bu tarz zaman zaman yağmurdan sonra ciddi tarım hasarları oluşuyordu. Dün akşam bastıran ani yağmurla birlikte Kestel ilçemizde, yaş sebze meyve ürettiğimiz alanlar müthiş şekilde tahribata uğradı, dün akşamki yağmurda can kaybıyla da sonuçlanan kötü bir felaket yaşadık. Ciddi bir maddi hasar meydana geldi, onlarca araba ev tahrip oldu, dekarlarca, hektarlarca tarım alanı, yaş sebze meyvelik alan çok ciddi bir şekilde zarar gördü. Bursa ansızın bastıran yağmur sonucunda kötü bir felaketle karşılaştı. Şu anda iki bakan Bursa’da. Konuyla ilgili araştırma yapmak üzere İçişleri Bakanı ve Tarım ve Ormancılık Bakanı incelemede bulunuyor. Şimdi ben de bölgeye gitmek üzereyim, arabadayım. Orada arkadaşlarla buluşup inceleme yapacağız biz de. Sonuç itibariyle kötü bir gün yaşadı Bursa dün akşam, acı bir gün yaşadı. Temennimiz odur ki, karar vericilerin artık bizlerin istediklerine, akademisyenlerin, bilim insanlarının söylediklerine kulak verip çok acil eylem planları yapıp, bu noktadan dönmek için çaba sarfetmeleri gerekiyor. Çünkü bu hızla gidersek, doğal alanlarımızı yok etmeye, fosil atıkları kullanmaya hızla devam ettiğimiz sürece daha kötü sonuçlarla karşılaşacağız maalesef.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler