Ali İsmail Korkmaz'ın katledilişinin 7. yılı!

Gezi Parkı Direnişi eylemleri sırasında Eskişehir'de, girdiği bir sokakta sivil polisler ve esnaf tarafından dövülerek öldürülen 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz katledilişinin 7. yılında anılacak.

Ali İsmail Korkmaz'ın katledilişinin 7. yılı!

 

Gezi Parkı protestoları sırasında Eskişehir'de, girdiği bir sokakta sivil polisler ve esnaf tarafından dövülerek öldürülen 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz katledilişinin 7. yılında anılacak.

Ali İsmail Korkmaz’ın yarım kalan düşlerini hayata geçirmek amacıyla kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV), Ali İsmail Korkmaz’ı ölümünün yedinci yılında ALİKEV Youtube kanalından canlı yayınlanacak etkinliklerle anacak.

 

'Mezar başında ya da tabelalarda değil her yerde yaşatıyoruz'

Ali İsmail Korkmaz'ın ağabeyi Gürkan Korkmaz, Ali İsmail'i hayatın her alanında yaşattıklarını söylerken, Ali İsmail Korkmaz Vakfı'nın faaliyetlerine ilişkin şöyle konuştu:

''Ali İsmail'i yaşam şekliyle, yaşarken yaptıklarıyla yaşatmak, gençlere bunu anlatmak ve Ali İsmail gibi sosyal sorumluluk bilinci sahibi gençler yetiştirmek amacıyla kuruldu. 5 yıl oldu vakıf kurulalı. Şu anda 219 öğrenciye burs veriyoruz. 5 şehirde gençlik örgütlenmemiz var. Gençlerin sosyal sorumluluk projeleri yaptığı, toplumsal fayda sağlayan faaliyetler yürüttüğü bir çalışma bu. Fonumuz var, yine gençlerin sanatsal faaliyetlerine hibe ediyoruz, maddi ve manevi destek veriyoruz. Antakya Merkez'de gençlik merkezimiz var. İçinde 10 bini aşkın kitabı olan bir kütüphane var.  Her sene ölüm yıldönümünde ve doğum gününde anma etkilikleri ve sosyal etkinliklerle onu anıyoruz. Afrika'da Ali İsmail'in adını yaşattığımız su kuyumuz var, kadın bahçemiz var. Bunlar ve bunun gibi Ali İsmail'i hayatın her alanında yaşatmak adına faaliyetler yürütüyoruz. Ali İsmail'i yaşamın içinde yaşatmaya çalışıyoruz. Sadece mezar başında ya da adının verildiği bir sokak bir parkın tabelasında değil, insanlara dokunan, insanların onun adına bir şeyler yaptığı bir şekilde yaşatıyoruz."

 

Gürkan Korkmaz, Ali İsmail'in ölüm yıldönümüne ilişkin ise ''Acımız dinmiyor, alışıyoruz sadece. Tabi hayat devam ediyor. Ama onsuz tadı yok. Onu her geçen gün daha da hissediyoruz. Ama başka kayıplar olmasın istiyoruz'' ifadesini kullandı.

 

Anne Emel Korkmaz: Elinde valiziyle gelmesini bekliyorum

Ali İsmail Korkmaz’ın katledilmesinin üzerinden 7 yıl geçti. Anne Emel Korkmaz, “Elinde valiziyle gelmesini bekliyorum. Hayatta kalsaydı çocuklara çok güzel şeyler öğretecekti ama öldü yavrum” dedi.

2 Haziran 2013’te darp edilmesinin ardından 28 gün komada kalan ve 10 Temmuz’da yaşamını yitiren Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz, "Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) tarafından 3 gün boyunca YouTube kanalında çeşitli etkinlikler gerçekleştirilirken bugün ise ailesi ve sevenleri Ali İsmail’i mezarı başında anacak.  Ali İsmail’in gelmeyeceğine inanamadığını söyleyen anne Korkmaz, “Elinde valiziyle gelmesini bekliyorum. Hayatta kalsaydı çocuklara çok güzel şeyler öğretecekti ama öldü yavrum” dedi.

 

Covid- 19 salgını nedeniyle ALİKEV Youtube kanalında canlı olarak yayınlanacak etkinliklerin detayları şöyle:

'Gençlik hakları'

6 Temmuz, Pazartesi, Saat: 20.30
Moderatör: Mert Akkaş (ALİKEV Programlar Sorumlusu)
Konuşmacılar: Hasan Oğuzhan Aytaç: (Gençlik Hakları Forumu Genel Koordinatörü), Hande Nur İpek: (Gençlik Çalışanı), Ezgi Gedik Güneş: ( Toy Gençli Derneği YK Başkanı)

 

'Türkiye'de sivil toplum ve faaliyetlerinin önemi' 

8 Temmuz, Çarşamba, saat: 20.30
Moderatör: M. İrem Afşin (Gazeteci/ Sivil Aktivist)
Konuşmacılar: İbrahim Betil (Sivil Toplum Gönüllüsü), Mert Fırat (UNDP İyi Niyet Elçisi), Melda Onur (Sosyal Haklar Derneği Genel Başkanı), Laden Yurttagüler ( İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Haklar Merkezi)

 

Ali İsmail Kormaz anması

10 Temmuz, Cuma, saat: 20.30
Moderatör: Burcu Karakaş (Gazeteci)
Konuklar: Korkmaz Ailesi, Ceylan Ertem

 

Ali İsmail Kormaz kimdir?
 

Ali İsmail Korkmaz, 18 Mart 1994 tarihinde Hatay'da dünyaya geldi. Üniversite öğrencisi olan Korkmaz, Eskişehir'de Gezi Parkı protestoları sırasında 2 Haziran gecesi sivil giyimli kişiler ve sivil polisler tarafından tarafından sopalarla saldırıya uğradı. Darp edildikten sonra kaldırıldığı hastanede 38 gün komada kaldıktan sonra 10 Temmuz 2013 tarihinde yaşamını yitirdi.

Ali İsmail Korkmaz'ın vefatından sonra Eskişehir'de heykeli dikildi. Yaşamını yitirdikten sonra Türkiye'nin birçok ilinde protesto gösterileri yapıldı. Fenerbahçe taraftarları ise “Ali İsmail Korkmaz” marşını besteleyerek çeşitli maçlarda bu marşı söylediler.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler