Ali İsmail Korkmaz hep 19 yaşında... Düşlerinde özgür dünya…

19 yaşında polis ve sivil kişilerce öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın bugün doğum günü. Ali İsmail, 3 Haziran 2013’te Eskişehir’deki Gezi Eylemleri’nde polis ve eli sopalı siviller tarafından saldırıya uğradı. 4 Haziran’da kaldırıldığı hastane komaya girdi,10 Temmuz 2013’te hayatını kaybetti.

Ali İsmail Korkmaz hep 19 yaşında... Düşlerinde özgür dünya…

 

SiyasiHaber

Eskişehir’de Gezi Eylemleri sırasında öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın 26’ncı doğum günü… Ama Ali İsmail Korkmaz hep 19 yaşında… Düşlerinde özgür dünya…

Eskişehir Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği 1. Sınıf öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, 3 Haziran’da Eskişehir’deki Gezi Eylemleri sırasında bir ara sokakta polisler ve eli sopalı siviller tarafından öldüresiye dövüldü. Arkadaşları onu hastaneye götürdü. Hastane’deki doktor adli bir vaka olduğu için bakamayacağını karakola ifade vermesi gerektiğini söyleyerek muayene bile etmeden Ali İsmail’i hastaneden geri gönderdi. Ali İsmail, karakol karakol dolaşarak ifade verip hastaneye gitmek istiyordu. Ancak ertesi gün hastaneye gidebildi. 4 Haziran’da kaldırıldığı hastanede komaya girdi. 10 Temmuz 2013’te ise hayatını kaybetti.

 

Emel Korkmaz: “Ayakta kalacağım ve bu katillerden hesap soracağım”

Ali İsmail Korkmaz’ın annesi  Emel Korkmaz  adalet için mücadele etti, etmeye de devam ediyor. Ali İsmail’in katillerinin yargılandığı davalardan birinde şöyle haykırdı: “Ben Ali İsmail için ayakta kalacağım ve bu katillerden hesap soracağım… Benden önce Ali İsmail bu katillerden hesap soracak.” Henüz Ali İsmail Korkmaz davasında adalet yerini bulmuş değil. Emel Korkmaz ve ailesi umutları azalsa da adalet arayışını sürdürüyor.

 

 

Ali İsmail ve özgür dünya düşü ALİKEV’de yaşıyor

Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ve ailesi, Ali İsmail’i ve onun özgür dünya düşünü yaşatmak için Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nı  (ALİKEV) kurdu. Vakıf her yıl yüzlerce öğrenciye eğitim bursu veriyor.

ALİKEV hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYIN

 

Dava sürecinde neler yaşandı…

Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin davada biri polis beş tutuklu ve üç tutuksuz polis olmak üzere toplam sekiz sanık yargılandı.

Savcı esas hakkındaki mütaalasında, tutuklu polis Mevlüt Saldoğan  hakkında müebbet, tutuksuz iki polis sanık Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin  için beraat, tutuksuz polis Yalçın Akbulut  için 12 yıl ve diğer sanıklar  İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar hakkında yaralama suçundan sekizer yıl hapis cezası istemişti.

21 Ocak 2015’teki sekizinci duruşmada karar açıklandı. Mahkeme cezaları "kasten yaralayarak ölüme sebebiyet vermek" suçundan verdi, iyi hal indirimi uyguladı. Tutuklu polise 10 yıl 10 ay, tutuklu dört kişiye üç yıl dört ay ceza verildi. Tutuklu bir kişi tutuklu kaldığı süre nedeniyle tahliye edildi. Tutuksuz üç polisten ikisi beraat ederken, bir polise on yıl ceza ve tutuklama kararı geldi. 

Mahkeme, tutuklu polis sanık Mevlüt Saldoğan hakkında kasten öldürme suçlamasından değil "kasten yaralayarak ölüme sebebiyet vermekten" 13 yıl hapis cezası verdi ancak bu cezaya indirim uygulayarak 10 yıl 10 aya düşürdü.

 

Yargıtay'dan bozma kararları

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 4 Şubat 2016’da yerel mahkemenin kararını usül yönünden bozdu.

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davada mahkeme aynı cezaları verdi. İki polisin tutukluluğunu devamına diğer tutuklular İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever'e ise tutuklu kaldıkları 33 aylık süre nedeniyle tahliyesine karar verdi.

Tekrar Yargıtay’a giden dosyada, Yargıtay 1. Ceza Dairesi 22 Aralık 2016'daki kararında tutuklu polis memurları Mevlüt Saldoğan'a verilen 10 yıl 10 ay, sanık polis memuru Yalçın Akbulut'a verilen 10 yıl, serbest bırakılan fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever'e verilen altı yıl sekizer aylık cezaları onadı.

Tutuksuz polis sanıklardan Hüseyin Engin hakkındaki beraat kararını ve Ebubekir Harlar'ın eylemi yardım derecesinde kaldığından indirim ile üç yıl dört ay hapis cezasıyla cezalandırılması kararlarını ise bozdu.

Mahkeme, Yargıtay'ın yaralama suçundan cezalandırılmasını istediği tutuksuz polis Hüseyin Engin'e yedi ay 15 gün ceza verip hükmü erteledi. Tahliye edilen sanık Ebubekir Harlar hakkında altı yıl sekiz ay hapis cezası verdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler