Alevilerin kutsal mekanına yapılmak istenen mermer ocağı projesi iptal edildi

Alevilerin kutsal saydığı mekanın da içinde bulunduğu ve 20 köyün su ihtiyacını karşılayan Yılanlı Dağ'ına yapılmak istenen mermer ocağına karşı sürdürülen mücadele sonuç verdi, danıştay projeyi iptal etti.

Alevilerin kutsal mekanına yapılmak istenen mermer ocağı projesi iptal edildi

Sivas'ın Kangal ve Ulaş ilçeleri sınırında bulunan ve 20 köyün su ihtiyacını karşılayan Büyükyılanlı Dağı'na mermer ocağı açılmak isteniyordu. Ancak köylüler, su kaynağı olan, birçok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan ve Alevilerin kutsal mekanı olarak kabul edilen Büyükyılanlı Dağı'na yapılması istenen projelere karşı çıkarak direnişe geçmişti.

Köy dernekleri, açılmak istenen mermer ocağı ile ilgili verilen 'ÇED gerekli değil' kararını yargıya taşımış, Sivas İdare Mahkemesi'nden de yürütmeyi durdurma kararı alınmasını sağlamıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve çalışmayı yürüten şirket karara itiraz ederek Danıştay'a götürdü ancak beklenen sonucu alamadı.

Artı Gerçek'in haberine göre; davanın avukatı Abidin Tatlıpınar "Mermer madeni yapılan bölgedeki sular tamamen tahrip edilecek doğal yaşam ve ormanlık alan ortadan kaldırılmış olacaktı. Bilirkişi vermiş olduğu raporda bu bölgede mermer madeni çıkartılmasının geri dönülmez bir çevre felaketine yol açacağını tespit etti" dedi.

"Karar emsal mahiyetinde"

Tatlıpınar, rapor doğrultusunda 'ÇED olumlu' kararının iptal edildiğini hatırlattı. Bakanlığın ve çalışmayı yürüten şirketin itirazlarını anlattı.. Kararın 'emsal' olduğunu söyledi: “Danıştay bu itirazı reddetti, yerel mahkemenin kararını onaylamış oldu. Bu kararın bundan sonra bu bölgede doğal felakete yol açacak bu tür faaliyetlerin önüne geçilmesi açısından bir emsal mahiyetinde olduğu için ayrıca önemlidir."

Kangal Dernekler Federasyonu Başkanı Hasan Aslan da açıklamasında mücadele vurgusu yaptı: "Yaklaşık 3 yıldır sürdürdüğümüz Yılanlı Dağı mücadelemiz nihayet sonuçlandı. Projenin tamamen iptaline Yılanlı Dağ'a dokunulmayacağına karar verilmiş oldu. Bu süreçte örgütlü olmak doğaya yaşama sahip çıkmak önemliydi. Umuyorum ki Yılanlı Dağı'nda almış olduğumuz bu karar emsal teşkil eder ve tüm Türkiye'de doğa kazanır yaşam kazanır."

(ETHA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler