Alevi ve solcu olan doçent, 'FETÖ'cü olabilir diye tutuklandı

Dersim'li Alevi bir aileye mensup Katip Çelebi Üniversitesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Hüseyin Can FETÖ iddiasıyla gözaltında 11 gün kaldı, ardından tutuklandı.

Alevi ve solcu olan doçent, 'FETÖ'cü olabilir diye tutuklandı

Cumhuriyet'ten Ayşe Yıldırım'ın haberine göre, 33 yaşında doçent olan Hüseyin Can, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nde çalışmaktaydı. Can'a FETÖ darbe girişiminin ardından disiplin soruşturması kapsamında üniversitede 2 ay uzaklaştırma verildi. Ardından ise 13 Ağustos günü sabah gözaltına alındı. 11 gün OHAL gözaltısında kalan Hüseyin Can, sevkedildiği mahkemede tutuklandı.

Konuya ilişkin konuşan Hüseyin Can'ın eşi Pelin Can, “Kendi halinde basit bir hayat yaşayan çekirdek ailenin bir iki kişinin ne olduğunu bilmediğim dertleri yüzünden dağılmasını herkes bilsin istedim, Üreten bir insanın nasıl tüketildiğinin kanıtıdır benim eşim...” diyor.

Dersimli bir Alevi ve solcu olduğu ifade edilen Hüseyin Can, Ankara merkezli ve İzmir ilinde şubesi olan Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği’nde İzmir Şube Başkanı, merkezi İzmir olan İzmir Onkoloji Grubu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, İzmir Kanser Araştırmaları Derneği üyesi, İzmir Aile Hekimliği Akademisi Derneği üyesiydi. Hastane yönetimindeki çalışmaları nedeniyle de üç yıl önce ödüllendirilmişti. Bakanlığın Sigara Bıraktırma Hattı personellerine eğitim veriyor, yine bakanlığın dumansız hava sahası ve tütünle mücadele çalışmalarına destek oluyor, bir takım görevler üstleniyordu. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler