17+ Alevi Kadınlar: Diyanetin, Alevi inancına dair beyanları hükümsüzdür

17+ Alevi Kadınlar yaptıkları açıklamada Diyanet İşleri’ni n Alevilik inancına karşı kendi tanımlarıyla onu şekillendirmeye, hizaya sokmaya çalışarak asimile etmeye yönelen tutumunu eleştirdi. Diyanet İşleri Başkanının son açıklamalarına karşı ‘Alevilik bir inançtır ve Alevilik inancının ibadet yeri cemevleridir’ ifadelerinde bulundu.

17+ Alevi Kadınlar: Diyanetin, Alevi inancına dair beyanları hükümsüzdür

Diyanet İşleri Başkanı (DİB)Ali Erbaş’ın, bir televizyon programında verdiği röportajda cemevlerini ibadethane olarak kabul etmeyip, Alevileri ibadet etmek üzere camilere çağırmasının ardından 17+ Alevi Kadınlar bir açıklamada bulundu. Açıklamada DİB’in bu tavrını eleştirirken çocuk istismarları ve tecavüzlerle gündemden düşmeyen Diyanet’i bu konuda sorumluluğunu kabul etmeye çağırdı.

“Biz Alevi kadınlar; DİB başkanından bilgi sahibi olmadığı bir inanç hakkında konuşmak yerine, DİB bünyesinde yetiştirilmiş ve DİB kadrosunda bizlerin vergileriyle (buna karşı olduğumuz halde) maaşları ödenen imam, müftü ya da başka sıfatlarla tanımlanan erkek dini otoritelerin, kadınlara ve çocuklara yönelik cinsel içerikli saldırılar konusunda üzerine düşenleri yapmasını beklerken, DİB’in bizzat kendi internet sitesinde sistematik olarak kadın ve çocuklara yönelik yapılan cinsel içerikli saldırıların topluma karşı suç teşkil ettiğini kabul edip,  cemaatini evrensel etik kurallara göre şekillendirmesi gerektiği ortadayken, DİB başkanının bu konularda sessizliğini koruyarak, kadınlara, çocuklara karşı kurumsal olarak işledikleri suçlar nedeniyle özeleştiri verme gereği bile duymadan, üstüne Alevi toplumuna “akıl veren, öneride bulunan”  Alevilerin ibadet yerlerinin neresi olduğunu “Alevilere öğreten” kibirli ve nobran tavrını kınıyoruz.”

17+ Alevi Kadınlar’ın yaptığı açıklamanın tam metni:

Diyanet İşleri Başkanı (DİB) Ali Erbaş, bir televizyon kanalında kendisiyle yapılan röportajda bir kez daha cemevlerini ibadethane olarak kabul etmeyip, muhabbet yeri diyerek ibadet dışı gösterip, Alevileri ibadet yapmak için camilere çağırdı.

Alevilik inancı hakkında nitelikli bilgi sahibi olmayan, ancak fikir beyan eden DİB başkanı, Alevi toplumunu söylemleri ile yok saymaktadır. İnancımıza karşı var olan hakareti başka bir kılıf içerisinde meşru kılmaya çalışmaktadır. Muhabbet,  Alevi inancının değerli bir simgesidir. Çünkü muhabbet, Alevilik inancında aşkla, cemal cemale yapılan ibadetin adıdır. Canlar arasında muhabbet sadece cemevlerinde yapılır. Muhabbetin yeri cemevleridir.

DİB’in görevi Alevilik inancını kendisine göre tanımlamak, şekillendirmek, hizaya sokmak, müslümanlaştırarak asimile etmek değildir.

DİB’in günden güne artan ve gittikçe insanlık temel etik kurallarını yok sayan tutum ve görüş bildirmeleri yetmezmiş gibi, bir de yetki ve görev alanlarında bulunmayan inanç ve alanlara ilişkin beyanda bulunmalarına itirazımız var.

Biz Alevi kadınlar; DİB başkanından bilgi sahibi olmadığı bir inanç hakkında konuşmak yerine, DİB bünyesinde yetiştirilmiş ve DİB kadrosunda bizlerin vergileriyle (buna karşı olduğumuz halde) maaşları ödenen imam, müftü ya da başka sıfatlarla tanımlanan erkek dini otoritelerin, kadınlara ve çocuklara yönelik cinsel içerikli saldırılar konusunda üzerine düşenleri yapmasını beklerken, DİB’in bizzat kendi internet sitesinde sistematik olarak kadın ve çocuklara yönelik yapılan cinsel içerikli saldırıların topluma karşı suç teşkil ettiğini kabul edip,  cemaatini evrensel etik kurallara göre şekillendirmesi gerektiği ortadayken, DİB başkanının bu konularda sessizliğini koruyarak, kadınlara, çocuklara karşı kurumsal olarak işledikleri suçlar nedeniyle özeleştiri verme gereği bile duymadan, üstüne Alevi toplumuna “akıl veren, öneride bulunan”  Alevilerin ibadet yerlerinin neresi olduğunu “Alevilere öğreten” kibirli ve nobran tavrını kınıyoruz.

Alevilik kadim ve kadıncıl bir inançtır. Kadın ve erkeği eşit gören, Ana ve Dede eşit temsili ile bugünlere dek gelen eşitlikçi Alevilik inancının, kadın erkek eşitliğini kabul etmeyenlerden öğrenecek hiçbir bir şeyi yoktur.

Bilakis, bizler DİB’i Alevilik inancını asimile etmeye çalışmak yerine bu inancın cinsiyet eşitliğine ilişkin yanlarını örnek alarak topluma faydalı hizmet sunmaya davet ediyoruz.

Alevilere ve Alevilik inancına müdahale ederek asimile etmeye çalışanları enerjilerini boşa harcamamaya davet ediyoruz.

Alevilik bir inançtır ve Alevilik inancının ibadet yeri cemevleridir.

 

17+ Alevi Kadınlar

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler