Alanya Cezaevi’nde parası olmayana kitap yok!

Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi, “örgüt üyeliği”nden tutuklu olanların aile ve yakınlarının gönderdiği kitapları reddederek, emanette parası bulunanlara yayın veriyor. Avukat Nagehan Avçil kararı, “Parası olmayana kitap da yok” diye yorumladı.

Alanya Cezaevi’nde parası olmayana kitap yok!

Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi; tutuklulara, aile ve müdafi tarafından gönderilen kitapları reddediyor. Kurum İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığının almış olduğu 12 Aralık 2016 tarihli kararında, “Terör suçlarından kurumumuzda bulunan hükümlü ve tutuklulara, ders kitapları niteliğinde olan yayınlar hariç (aktif öğrencisi olduğu bölüm ile ilgili), dışarıdan yakınları tarafından gönderilen veya getirilen yayınlar kuruma kabul edilmemektedir. Anayasa, TCK, CMK gibi yazılı mevzuatları ya da kurum kütüphanesinde bulunmayan kitaplar ve OHAL Kararnamesi gibi bilgisayar ortamından çıktı alınabilecek mevzuatların ise ücretleri hükümlü ve tutukluların emanet para hesabından karşılanması koşuluyla ceza infaz kurumumuz idaresi tarafından, terör suçlarından olan tutuklu veya hükümlüye verilmektedir” gerekçesini ileri sürdü. 

Karar, özellikle “örgüt üyeliği”nden tutuklu bulunanlara dönük olduğu belirtildi. Kararla birlikte emanette parası olmayan tutuklunun kitap alma şansı kalmıyor. 

İtiraz edildi

Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığının uygulamasına karşı avukatlar, Antalya İnfaz Hakimliği’ne itirazda bulundu. Avukatlar, dışarıdan kitap alma ve süreli-süresiz yayınlardan yararlanma hakkının kısıtlandığını ifade etti. Avukatlar, ailesi ve müdafisi tarafından dışarıdan gönderilen kitapların tutukluya verilmesini ve tutuklunun süreli-süresiz yayınlardan yararlanmasının sağlanmasını talep etti. 

Hakimlik cezaevini onayladı 

Hakimlik ise, avukatların talebini reddetti. Hakimlik, kararında Adalet Bakanlığı Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün 16 Kasım 2016 tarihli yazısına atıfta bulunarak, cezaevi kararının usul ve yasalara uygun olduğunu savundu. 

‘Anayasa’ya aykırı’ 

Avukat Nagehan Avçil, kararla tutukluların süreli ve süresiz yayınlardan yararlanma hakkının ihlal edildiğini belirtti. Avçil, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 62. Maddesi’ne atıfta bulunarak, “Kanunun tutuklu ve hükümlülere tanıdığı hak olarak tanımlanan süreli ve süresiz yayınlardan yararlanma hakkı, cezaevi idaresi tarafından fiilen engellenmektedir. Bu fiili durumun kabulü mümkün değildir. Cezaevi idaresi tarafından gerçekleştirilen bu uygulamanın hiçbir kanuni dayanağı olmadığı ve keyfi olduğu açıktır. Cezaevi idaresi tarafından gerçekleştirilen bu hukuksuz uygulama aynı zamanda Anayasa’ya aykırıdır. Müvekkilin ailesi, yakınları ve müdafinin bedelini ödeyerek posta yolu ile veya cezaevi idaresine teslim etmek suretiyle müvekkil Mehmet Şeran’a gönderdiği kitaplar, gerekçesiz olarak tarafına teslim edilmemekte, kurum dışından hiçbir kitap alınmamaktadır. Kitapların mahkeme kararı ile yasaklanma kararı bulunmamasına rağmen cezaevi idaresi açıkça keyfi ve dayanaksız bir uygulama getirmiştir” ifadesinde bulundu.

‘Kanunu değil yönetmelik geçerli’

Avçil, kararın Anayasa’nın 10. Maddesindeki Eşitlik İlkesine aykırı olduğunu hatırlatarak, “Ayrıca ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında kanunun 62. Maddesi süreli ve süresi yayınlarda yararlanma hakkını düzenlerken ceza ve tevkif evlerinin gönderdiği yönetmeliğe dayanılması kabul edilemez. Kanunu değil yönetmeliği dikkate alıyorlar. Yönetmelikler kanuna aykırı olamaz” diye belirtti. 

‘Paran yoksa kitap da yok’

Avçil, “Tutuklular parasını ödediğinde karşılanır’ diyor ama tutuklunun kendi parası yok ki. ‘Emanete parası yok, kitap okuma hakkı da yok’” noktasına getiriliyor dedi.

MA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler