AKP’nin umudu ‘Varlık Barışı’: Yurtdışından getirilen paralar incelenmeyecek!

Türkiye ekonomisinin 2001'den çok daha ağır bir krize doğru sürüklendiği endişeleri daha sık şekilde dillendirilirken, hükümet yeni bir 'Varlık Barışı' düzenlemesine gidiyor. Yurtdışından getirilen paralar incelemeye tabii tutulmayacak. Yurtiçinde de paralarını işletmelere tabii tutanlara hiçbir vergi incelemesi yapılmayacak.

AKP’nin umudu ‘Varlık Barışı’: Yurtdışından getirilen paralar incelenmeyecek!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ‘Varlık Barışı’yla ilgili düzenlemenin bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşüleceğini açıkladı. Ağbal, yurtdışından varlık getirenlerin incelemeye tabi tutulmadan istedikleri gibi tasarrufta bulunabileceklerini söyledi.

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’na konuk olan Bakan Ağbal, getirilecek düzenlemelere ilişkin şu bilgileri verdi:

6736 ve 7020 sayılı kanunun uygulanmasında çok farklı bir kampanya uyguladık. Son 2 yapılandırmada (vergi barışı) hem başvuru sayıları yüksek hem de şu ana kadar sistemde kalan mükellef sayısı yüksek. Varlık Barışı düzenlemesi yapmıştık. Yeni bir düzenleme yok ama bugün genel kurulda görüşülecek, Varlık Barışı’na ilişkin bir düzenleme getiriyoruz. Bugün yapacağımız çalışmada getireceğimiz öneride temel unsurlarını da sizlerle paylaşayım; Yurtdışında para, altın ve döviz gibi yatırımları olan vatandaşlarımız 11. ayın sonuna kadar Türkiye’ye getirirlerse, bankalara ve aracı kurumlara bu varlıkları bildirirlerse Türkiye içerisinde diledikleri gibi tasarruf edecekler.

Parasını işletmeye koyana yüzde 3 vergi

Yurtdışında olan dövizini işletmesine koymak isteyen vatandaşlarımız da bunu yapabilecek. Yüzde 3’ü oranında vergi tahsil edeceğiz. Bu varlığı getirip işletmesine koyduğu surette herhangi bir vergi tahsili yapılmayacak. Yurtdışında getirdiği varlığı işletmesinden istediği zaman çekebilecek. İşletmenin yurtdışından kullandığı kredi var ve aynı zamanda yurtdışında da varlığı var, “Yurtdışındaki bu varlıklarımı işletmemin yurtdışında olan borçlarının ödemesinde kullanayım” derse buna da imkan sağlıyoruz.

İkinci düzenleme yurtiçi varlıkların işletmeye dahil edilmesi… Taşınmazlar var, altınlar, nakitler var. Müracaat edecek vatandaşlar bu varlıkları işletmeye dahil etme beyanında bulunacaklar, aynı şekilde yüzde 3 oranında vergi ödeyecekler ve bu varlıkları işletmelerine dahil etme dahilinde hiçbir vergi incelemesine dahil olmayacaklar. İsterlerse daha sonra işletmelerinden de çekebilecekler. Varlık Barışı düzenlemesinde şöyle bir kural getiriyoruz; bu düzenlemeden yararlanmak istiyorsanız yüzde 3’lük vergiyi ödemek zorundasınız.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler