AKP’nin savaş hazırlığı I: Merdivenden iniş

AKP’nin savaş hazırlığı I: Merdivenden iniş

SİYASİHABER’DEN – Diğer Yazılar …

Ciddiye alalım. Verilen mesaj nettir: Savaş hazırlığı yapılıyor.

Doksanların sonunda sahnelerin tozunu atan, bütün ödülleri silip süpüren Ricky Martin Porto Rico’lu bir şarkıcıydı. Neo-liberal ideolojik saldırı dalgasıyla büyük bir gösteri toplumuna dönüşen dünyanın vazgeçilmez ikonlarından biriydi. Sahneye çıkışı, başka bir dünyadan gelmiş gibiydi. Bu duyguyu vermek için hazırlanmış bir koreografiyi hatırlayanımız vardır: Yukarıya doğru yükselen dar uzun bir merdivenin tepesini aniden kesif bir sis bulutu kaplardı. Yukarıda yoğunlaşan, aşağıya doğru seyrelen bir sis bulutu…  Merdivenin tepesinde, yoğunlaşan sis bulutunun içinde belli belirsiz seçilirdi Ricky Martin. Basamakları indikçe belirginleşmeye başlar, sonunda sahneye inip kadraja girerdi. Ricky paralel evrenden gelmiş gibiydi.

1998 CHP Kongresi’nde yeniden CHP başkan adayıydı Deniz Baykal. Sahneye çıkışı Ricky Martin taklidiydi. Fonda Ricky’nin dillerden düşmeyen “la copa de la vida” şarkısı çalarken merdivenin tepesinde belirmiş, Ricky kadar enerjik olmasa da tırabzanları tutarak aşağıya doğru inmişti. Yeniden başkan seçilmişti ama CHP 1999 Seçimleri’nde barajı aşamamıştı. Ricky’i taklit etmek değişen dünya ve Türkiye’yi anlamak anlamına gelmiyordu.

Sıra Tayyip Erdoğan’a geldi. Yine yukarıya doğru yükselen dar bir merdiven. Yine tepede belirip aşağıya doğru yürüyen biri. Ortalığı bir de kesif bir sis bulutu kaplasa, cuk otururdu bu koreografiye.  Asker kafası ama, o kadarını akıl edememiş!

Kimden çıkmış bu cin fikir? Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’ndan. Ricky taklidi koreografiyi onlar mı önerdi bilemeyiz ama gazetelerin yazdığına göre 16 Türk devletini temsil işini onlar yumurtlamış. Erdoğan da şıp diye kabul edivermiş anlaşıldığı kadarıyla. Kiminle buluşuyor bu fon altında? Filistin Başbakanı Mahmud Abbas’la. Verilmek istenen mesaj net: Türk’ün köklü bir tarihi var. 17’incisini yıkmaya da kimsenin gücü yetmez. Kime veriliyor bu mesaj, tabi ki dünyaya.

Lakin mesaj bununla sınırlı değil. Daha önemli olan yanı Kürt Hareketi’ne verilen mesaj. Çözüm masasında oturanın yapacağı iş mi bu? Tarihi eşeleyip, Türklüğü yüceltmek. Belli ki şoven duyguları kaşıma zamanı. Barış isteyenin yapacağı iş mi bu?

AKP’nin Kürt sorununda adım atma niyeti yoktur. Seçimlere kadar süründürme siyaseti izleyecek, seçimlerde beklediği başarıyı elde ederse de azgın bir saldırıya girişecektir. Tarihi eşeleyip Türklüğü yüceltmeye girişmenin başka bir anlamı yoktur.

SİYASİHABER’DEN – Diğer Yazılar

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler