AKP’nin ‘Goebbels’i RTÜK’ten Halk TV ve Habertürk’e ceza

SİYASİ HABER - AKP-MHP İktidarının ‘Propaganda Bakanlığı’na soyunan RTÜK’ün uygulamaları Nazi Propaganda Bakanı Goebbels’in uygulamalarını aratmıyor. RTÜK, Canan Kaftancıoğlu’nun konuk olduğu Halk TV ve Meral Akşener’in konuk olduğu Habertürk’e yayın durdurma ve para cezaları verdi.

AKP’nin ‘Goebbels’i RTÜK’ten Halk TV ve Habertürk’e ceza

 

SiyasiHaber

Medyayı sermaye transferiyle denetim altına alan AKP İktidarı, kıt kaynaklarla ayakta kalmaya çalışan muhalif medyayı ve muhalif sesleri de Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) eliyle sindirmeye ve yok etmeye çalışıyor. Son olarak, RTÜK, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun konuk olduğu programdaki sözleri nedeniyle Halk TV’ye en üst sınırdan idari para cezası ve beş kez program durdurma, Habertürk’e de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in konuk olduğu programda Fatih Altaylı’nın sözleri nedeniyle üst sınırdan para cezası verdi.

RTÜK’ün uygulamaları, Nazi Almanyası’nın Joseph Goebbels yönetimindeki Nazi Propaganda Bakanlığı’nın uygulamalarını aratmıyor. Almanya’yı tek parti diktatörlüğüne dönüştürmeyi başaran Naziler, Almanların sadakatini ve işbirliğini kazanmak için geniş çaplı bir propaganda harekatına başlamışlardı. Joseph Goebbels liderliğindeki Nazi Propaganda Bakanlığı,  gazete, dergi, kitap, miting, toplantı, sanat, müzik, sinema ve radyo gibi Almanya’daki her türlü iletişim aracının kontrolünü ele geçirdi. Herhangi bir şekilde rejime tehdit oluşturan görüşler sansüre uğradı ya da tüm medyadan kaldırıldı.

Bu kısa tarihi hatırlatma ardından Türkiye’ye dönelim. Faşizmi kurumsallaştırma hedefinden bir milim sapmayan AKP-MHP İktidarının Goebbels yönetimindeki Nazi Propaganda Bakanlığı’nın işlevini Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üstlenmiş görünüyor.

Sinemadan, televizyon dizilerine, haber programlarına, internet içeriklerine kadar neredeyse medyadaki her alan RTÜK tarafından ‘rejimin bekası’ için denetleniyor, yayından kaldırılıyor, cezalar kesiliyor. En küçük muhalif ses kısıtlanmaya, ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Arık bırakalım Kürtleri, sosyalistleri, kendileri dışındaki hiçbir sese tahammülleri yok.

RTÜK’ün Halk TV ve Habertürk’e verdiği cezalar bunun son örneği.  Halk TV’ye CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun, Habertürk’e ise İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in konuk olduğu programlardaki sözler nedeniyle para cezası ve yayın durdurma cezaları verildi.

 

Kaftancıoğlu’nun ‘iktidar değişikliği görüyorum’ sözleri nedeniyle Halk TV’ye ceza

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Halk TV’de ‘Sözüm Var’ programında Şirin Payzın, Levent Gültekin ve Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtladı. “Akılla değil, öfkeyle, hırsla, egoyla, bir kişinin aklıyla iş yapmaları iktidarı hiç iyi bir yere götürmüyor. Önümüzdeki süreçte bir erken seçimle ya da başka bir şekilde… Bu ülkenin, halkın gözü açıldı. Kimin kendine hizmet ettiğini görüyor. Şöyle söyleyeyim; bir iktidar değişikliğine, hatta bir sistem değişikliğine gidişatı görüyorum ve böyle olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

RTÜK hemen ‘rejimin bekası’ için kolları sıvadı… RTÜK, “yayınlardaki demokrasi dışı ima ve çağrışımların kamu düzenini bozacak, sosyal ve siyasi bir krizin başlamasına neden olacak nitelikte olduğu” savı ile “kamuoyu üzerinde korku ve endişe kaynağı olabileceği ve aynı zamanda toplumda kin, düşmanlık ve nefret duygularını artırabileceği” iddiasıyla 6112 sayılı yasanın ihlal edildiğini savundu. Halk TV hakkında en üst sınırdan idari para cezası ve beş kez program durdurma cezasına karar verdi.

 

Akşener’in konuk olduğu Habertürk’e de üst sınırdan ceza

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’de geçtiğimiz günlerde Habertürk’teki “Teke Tek” programına konuk olmuştu. Programda Altaylı kendisine sosyal medyadan tehditler geldiğini ifade etmiş bunun üzerine Akşener, kendi evinin basılması sürecini anlatmıştı. Araya giren Altaylı, Akşener’in başından geçen durumu kastederek “…. itlerle uğraşmıyoruz, it ürür, kervan yürür” ifadelerini kullanmıştı.

RTÜK yine zaman kaybetmeden ‘rejimin bekası’ için görev başında… RTÜK, Altaylı’nın “Prime time’da yayınlanan ve her yaştan insanın ekran başında olabileceği bir saatte ‘it ürür, kervan yürür’, ‘itlerle uğraşmıyoruz’ şeklindeki ifadeleri kullanmasını” ceza gerekçesi yaptı. Kurul, ifadelerin 6112 sayılı yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle Habertürk’e üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

 

Bugün Alman faşizminin yenilgisinin 75’inci yılı

Bugün 60 milyon insanın hayatını kaybettiği İkinci Paylaşım Savaşının resmen son bulmasının 75’nci yılı. 8 Mayıs’ı 9 Mayıs’a bağlayan gece Berlin’de Almanya ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB) arasında imzalanan anlaşmayla, faşist Hitler ordusunun generalleri yenilgiyi koşulsuz kabul etti.

Bu tarih aynı zamanda 1920’lerin başından itibaren yükseliş içinde olan faşizmin sosyalim karşısında yenilgisini de temsil ediyordu. Dünyanın dört bir yanında sosyalizme destek arttı. Demokratik halk cumhuriyetleri kuruldu.

Bunu da buraya bir not olarak eklemiş olalım. Türkiye’nin tüm demokrasi güçlerinin de tarihten alacağı dersler ve deneyimler var. Faşist bir rejime karşı tüm demokrasi güçlerinin demokrasi cephesinde birleşmesi ertelenemez bir görev olarak karşımızda duruyor. Demokratik ve sosyal bir cumhuriyet için yüklen yıkılsın!

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler