AKP'li milletvekilinden sandık baskını: Ne olacak 100 tane de fazla atalım

AKP Urfa Milletvekili İbrahim Yıldız’ın 20 silahlı kişiyle girdiği sınıfta, sandık başkanı ve kurulunu etkisiz bıraktığı görüntülendi. AKP’li Yıldız ve beraberindekilerin mühürsüz açık kahve renkli pusulaları sandığa attıkları ileri sürüldü. 240 oy kullanılan sandıktan 400'den fazla oy çıktı.

AKP'li milletvekilinden sandık baskını: Ne olacak 100 tane de fazla atalım

Yüksek Seçim Kurulu'nun "Mühürsüz pusulaların geçerli sayılması" kararı halen tartışılırken, Suruç'ta kendi aşiretinden 20 silahlı kişi ile sandıkların başına tek tek gidip oy kullanan AKP’li Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın, beraberlerinde getirdikleri mühürsüz pusulaları "Evet" lehine sandıklara attığı görüntülendi.

27 saniyelik çarpıcı görüntü

Gizli bir şekilde cep telefonuyla çekilen 27 saniyelik görüntüde, Suruç'un Hacı Mahmut Yavuz Anadolu Lisesi 1180 no’lu sandığa gelen AKP’li Yıldız ve bellerinde silah bulunan ekibi, önce sandığa müdahale ederek sandık kurulunu sandıktan uzaklaştırıyor.

Karşı çıkan başörtülü sandık başkanı azarlanıyor

Görüntülerde sandık başkanı olduğu görülen başörtülü bir kadının karşı çıktığı, ancak birinin “dışarı” sözleri duyuluyor. Bunun üzerine başörtülü kadın tepki göstererek oturuyor. Gergin olduğu görülen kadın, milletvekilinin hareketlerini izlemeye başlıyor.

AKP’li vekil sandık görevlisini tehdit ediyor

Daha sonra AKP’li Milletvekili Yıldız sandık başında bulunan bir sandık görevlisinin yanına gidip onu cama doğru uzaklaştırıyor ve bir şeyler söylüyor. O esnada belinde silah olan AKP’li Yıldız’ın adamlarından biri, sandığın başına gelip mühürlü kısmına dokunuyor, sandığı inceliyor ve arkasını dönüp diğer adamlardan zarf istiyor.

Aynı kişi kapıya doğru gelerek sınıfın kapısında oy kullanmak için bekleyen vatandaşlara “dışarı çıkarın lan” diyor.

Bu esnada görüntü de kesiliyor.

‘AKP’li sandık başkanı karşı çıktı ama…’

Aynı sandıkta oy kullanan yurttaşın verdiği bilgiye göre; sandık başkanı kendisinin de AKP’li olduğunu, ancak yapılanın kanuna aykırı olduğunu söyleyip müdahale etmek isteyince, tepki ile karşılaşıyor. Sandıktaki bir görevlinin cam kenarına kadar itildiğini, sandık başkanının ise müdahale edemediğini belirtti.

‘Açık kahve rengi pusulalara Evet mührünü basıp sandığa attılar’

Aynı yurttaş, daha sonra AKP’li Yıldız'ın yanındaki bir kişinin beraberinde getirdiği; ancak açık kahve rengi ile sahte oldukları belli olan pusulalara "Evet" mührünü basıp sandığa attığını belirterek, silahlı kişilerin çıktıklarında "Evet" mührünü de beraberlerinde götürdüklerini kaydetti.

‘100 tane de fazla olsun korkma bir şey olmaz’

Sınıfta yaşananlara şahit olan yurttaş, görüntülerde de baskının görüldüğünü, Yıldız'ın ekibinden bir kişinin, sandık başkanına "Ne olacak 100 tane de fazla atalım. Korkma hiçbir şey olmaz" dediğini aktardı.

Söz konusu sandıkta 240 oy kullanılmış 400’den fazla oy çıktı

AKP’li Yıldız ve ekibinin gezdiği Suruç GAP Anadolu Lisesi’nde kurulan 360 seçmenli 1184 nolu sandıkta 240 imzanın karşılığında 400'den fazla oy kullanıldığını, sandık bölgesinde de kullanılmamış 300 adet zarf bulunduğunu tespit eden HDP Milletvekili İbrahim Ayhan da aynı noktaya dikkat çekmişti.

Öte yandan Suruç İlçe Seçim Kurulu’na itiraz eden HDP'li avukatlar dosyalarına açık kahve renkteki pusulaları eklemişti.

DİHABER

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler