AKP’den 'uyuşturucu ile mücadele’ ve ‘toplumsal cinsiyet’ komisyonları teklifine ret

İBB Meclisi’nin nisan ayındaki ikinci toplantısında komisyonlardaki dokuz üye sayısının sekize indirilmesini Meclis’ten geçiren AKP, CHP’nin komisyonlardaki üye sayısını da üçe indirdi.

AKP’den 'uyuşturucu ile mücadele’ ve ‘toplumsal cinsiyet’ komisyonları teklifine ret

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde komisyonlar oylandı. AKP, 25 yıldır dokuz olan komisyon üye sayısının sekize indirilmesini teklif etti. Teklifi kendi oylarıyla geçiren AKP, CHP’nin üye sayısı dörtten üçe düşürdü.

İBB Meclisi nisan ayı ikinci birleşimi Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığında toplandı. Bu toplantıda komisyon isimleri, komisyonlara seçilecek üyeler ve ek komisyon teklifleri görüşüldü. Birleşimde konuşan İmamoğlu Kağıthane’de yıkılan binayı hatırlatarak  “Yıllardır deprem meselesini çözemedik. Bunu bir milli mesele olarak göreceğiz ve hep birlikte çözeceğiz. Bunun için bir çözüm planı hazırlayacağız. Yüz binlerce insanın hayatı tehlike altında. Hızlıca İBB Meclisi’nin gündemine taşıyacağız” dedi.  

CHP uyuşturucu ile mücadele komisyonu teklif etti AKP reddetti

Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’ın haberine göre, bu konuşmanın ardından komisyonlara yeni komisyonlar eklenmesi konusundaki tekliflere geçildi. Bu konuda söz alan CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı “İki komisyon daha eklenmesini istiyoruz. ‘Uyuşturucu ile mücadele’ ve daha önce AKP tarafından ismi değiştirilen ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ komisyonlarının oluşturulmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

AKP Grup Sözcüsü Tevfik Göksu ise partisi adına söz alarak var olan 5 temel komisyon dışında 18 komisyon daha kurulmasını talep etti. CHP’nin “uyuşturucu ile mücadele komisyonu” teklifine karşı çıkan AKP Sözcüsü, bunun yerine söz konusu çalışmanın “sosyal hizmetler komisyonu” içine alınmasını ve bir araştırma önergesi verilmesini istedi. Göksu “Böyle bir komisyon kurmak bize yarar vermez” dedi.

AKP’ye göre uyuşturucu ile mücadele teknik bir iş

İmamoğlu’nun yeniden düşünmeleri ve konunun hassas oduğunu belirtmesine rağmen yeniden söz alan  AKP Grup Sözcüsü Tevfik Göksu “Bu uyuşturucu komisyonun şehre bir faydası yok. Teknik bir iş. AKP olarak ret oyu vereceğiz” diye konuştu.

AKP, ayrıca 25 yıldır mevcut dokuz üyesi bulunan İBB Meclsi’ndeki bütün komisyonlarda bu sayının sekize indirilmesini teklif etti.  

Komisyon üye sayısının indirilmesine CHP’den tepki: küçük işler

Bu teklif hakkında söz alan CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise “CHP olarak bu komisyon üye sayısının düşürülmesi gibi küçük işlerle uğraşmadık. İstedikleri gibi istedikleri yere kadar düşürebilirler. Başkanımız İmamoğlu ile birlikte bu saatten sonra AKP’nin İstanbul’a ihanetine izin vermeyeceğiz. Bu tür küçük işlerle uğraşmasınlar” sözleriyle tepki gösterdi.  

AKP’li Göksu ise “İhanet kelimesi CHP’ye daha çok yakışıyor” ifadelerini kullandı.  

İmamoğlu’ndan AKP sözcüsüne: Halk kararını verdi

Bu esnada İmamoğlu ile AKP’li Göksu arasında YSK tartışması yaşandı. Göksu İmamoğlu’na “YSK’ya kadar sizi tebrik ettik. YSK kararını beklemek gerekir” derken, İmamoğlu “Bu kez de bana pas attınız” karşılığını verdi. Göksu ise “Yok size pas atmadım” dese de İmamoğlu “Beklemeye gerek yok halk kararını vermiş” yanıtını verdi. 

Toplumsal cinsiyet eşitliği komisyon teklifi de reddedildi

AKP’nin 18 komisyon daha kurulması teklifi oybirliğiyle kabul edildi.

CHP’nin “toplumsal cinsiyet eştliği” ile “uyuşturucu ile mücadele” komisyonları kurulması teklifleri AKP’li Meclis üyelerinin ret oylarıyla oyçokluğuyla kabul edilmedi.

AKP, CHP’nin komisyonlardaki üye sayısını düşürdü

Öte yandan komisyonlardaki dokuz üye sayısının sekize indirilmesi yönündeki AKP teklifi oyçokluğuyla kabul edildi. Komisyonlarda daha önce 5 AKP üyesi, 4 CHP üyesi bulunurken, teklifin kabul edilmesinin ardından CHP üye sayısı üçe inmiş oldu.

Bu tekliflerin görüşülmesinin ardından komisyonlardaki üye seçimine geçildi. 23 komisyona AKP ve CHP’den meclis üyesi seçildi.

Daha önce Mecli Genel Kurulu’na getirilen ancak AKP’lilerin itirazı üzerine görüşmesi ertelenen “Sosyal destekleme tazminatı” teklifi yine AKP’li Meclis üyelerinin oylarıyla plan ve bütçe ile hukuk komisyonuna sevk edildi.  

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler