AKP'den 'kadın hastaya kadın personel' projesi

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş , kadın hastalara kadın sağlık personelinin hizmet vermesine ilişkin çalışmalarının sürdüğünü ‘müjde’ şeklinde açıkladı.

AKP'den 'kadın hastaya kadın personel' projesi

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş , kadın hastalara kadın sağlık personelinin hizmet vermesine ilişkin çalışmalarının sürdüğünü ‘müjde’ şeklinde açıkladı. Özellikle kadın doğum kliniklerinden talep olduğunu belirten Eyüp Gümüş , konuyla ilgili şöyle konuştu: ”Bayan istiyorsa, elimizde imkânlar varsa bunu organize edeceğiz. Sonuçta bu tercihtir. Teknisyenim bayan olsun, kadın doğum doktorum bayan olsun diyorsa onlara da bu imkânı sunmamız lazım. Hekim atamalarında da mesela 6 hekim varsa 3'ü bayan 3'ü erkek tarzında genelde oluyor. Her şekilde vatandaşın mutlu olacağı şekilde hizmet sunmamız gerekiyor.”

 “Gericilikten başka bir şey değil”

 Yapılan bu açıklamayla ilgili Sözcü’ye konuşan SES Genel Başkanı İbrahim Kara:

”AKP anlayışı tamamiyle kendi gerici politikalarını yaşamın tüm alanına nüfus ettirmek isteyen bir anlayış. Bu anlayış bugün de sağlık hizmetleri üzerinde bu çabayı gösteriyor. Sağlık hizmeti açısından baktığımızda biz sağlık hizmeti verenler, sağlık hizmeti alanları bir obje olarak görmüyoruz. İnsan kurtarma eylemini gerçekleştirirken o insanın cinsiyetine, diline, dinine, mezhebine, kökenine bakmadan, sadece o insanı iyileştirmek ve onu mutlu bir şekilde evine göndermek çabasındayız. Onun ötesinde kadını sadece cinsel obje olarak görme anlayışını malesef dönem dönem yaptıkları bu açıklamalarla gerici politikalarını topluma nüfus ettirmeyi hedefliyorlar. Özellikle yine bir dönem ortaya çıkardıkları özel kadın polikliniği tartışması, kadınlara pembe otobüs gibi birçook uygulama. Gericilikten başka bir şey değildir. Biz sendika olarak bunu kabul etmiyoruz. Doğru da bulmuyoruz. Böyle bir şey hayata geçirildiğinde bu ülkenin aydın, demokrat ve ilerici insanları olarak hem fiili, hem de hukuki bir mücadele yürüteceğiz. Toplumun da bu durumun karşısında bir barikat oluşturacağını düşünüyorum.” dedi.

 “Reddediyoruz!”

Seda Önceler'in haberine göre ”Sağlıkla gericiliğin yan yana getirilmesine tahammül edemiyorum” diye konuşan Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Zekiye Bacaksız sözlerine şöyle devam etti:” Bunlar beklenen tablolar. Bu hiç şüphesiz bir gericiliktir. Zaten AKP iktidarının varoluş sebebi ucuz söylemlerle algı yönetimi yapmaktır. Biz sağlık personeli olarak cinsiyet ayrımı yapamayız. Hiçbir hastanın cinsiyeti, dini, dili, ırkı bizi ilgilendirmez. Bu tarz uygulamalar ülkeyi geriye götürecek uygulamalardır. Asla kabul etmiyoruz ve reddediyoruz. Böyle bir açıklamanın bir bakanlık tarafından gelmesi daha da vahim. Çünkü akılları fikirleri sapkın düşüncelerde. Tek amaçları gündemi saptırmak. Ülkede akıldan, bilimden bahsedilmesi gerekirken böyle gerici uygulamalardan bahsediliyor. Bu düpedüz bir suçtur. ”

 “Bu sistem İran'da uygulandığında ölümler arttı”

 Kadın Doğum Uzmanı Doç.Dr.Murat Mahsun: ”Böyle bir sistem daha önce İran’da hayata geçirildi. Fakat bu sistem İran’da hayata geçirildikten sonra doğumlarda ölümler artmaya başladı. Bu sebeple tekrardan erkek hekimlerin de yer aldığı sisteme izin verildi. Çünkü doğumlarda yaşanan kanamalar ve bazı özel durumlar bazen hekimlerde panik hali yaratabiliyor. Bu panik hali de ne yazık ki ölümle sonuçlanabiliyor. Sonuç olarak her kadın iyi araba kullanamıyor mesela onun gibi örnek verebiliriz. Tüm sorumluluğu kadın hekimlerin omzuna yüklemek büyük sorun.”

 İşte Eyüp Gümüş’ün röportajındaki o açıklama…

 ”Kadın hastalara müjde!”

 Akit Gazetesi'nin gündeme getirdiği; kadın hastalara kadın sağlık personelinin hizmet vermesine ilişkin neler yapıldığı sorumuzu cevaplandıran Gümüş, “Bununla ilgili çalışmamız var. Özellikle kadın doğum kliniklerinde. Bayan istiyorsa elimizde imkânlar varsa bunu organize edeceğiz. Sonuçta bu tercihtir. Teknisyenim bayan olsun, kadın doğum doktorum bayan olsun diyorsa onlara da bu imkânı sunmamız lazım. Hekim atamalarında da mesela 6 hekim varsa 3'ü bayan 3'ü erkek tarzında genelde oluyor. Her şekilde vatandaşın mutlu olacağı şekilde hizmet sunmamız gerekiyor” şeklinde müjdeli bilgiyi paylaştı.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler