AKP'den geri adım: Biz nazizm benzetmesini Avrupa'nın geleceğinden endişe duyduğumuz için söylüyoruz

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Türkiye’den gelen “Nazi uygulaması” benzetmelerinin “rencide etmek” için yapılmadığını belirterek, bu sözlerin Avrupa’nın geleceğinden duyulan endişe ile söylendiğini söyledi.

AKP'den geri adım: Biz nazizm benzetmesini Avrupa'nın geleceğinden endişe duyduğumuz için söylüyoruz

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Hollanda ve Almanya’da Türk bakanların katılacağı referandum etkinliklerine izin verilmemesinin ardından gündeme gelen “Nazi uygulamaları” benzetmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakanlar Kurulu toplantısı sürerken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, bu benzetmeleri Avrupa’nın geleceğinden endişe ettikleri için yaptıklarını söyledi. Kurtulmuş, “Kusura bakmasınlar biz bu faşizm benzetmelerini Avrupalı dostlarımızın geleceğinden endişe ettiğimiz için söylüyoruz... Avrupalı siyasetçiler Avrupa'nın geleceği için tedbir alsın" şeklinde konuştu.

“Faşizmin ve nazizmin ayak seslerini duyduklarını” vurgulayan Kurtulmuş, “Yakın komşumuz, dostumuz, müttefikimiz hemen yanı başımızda olan Avrupa kıtasını çok kötü bir gelecek bekliyor. Tedbirleri alalım, bu tedbirleri almanın yolu yabancılarla dostluk içerisinde yaşamaktır” dedi. Kurtulmuş bu sözleri “rencide etmek için söylemediklerini” vurgulayarak, Avrupa ülkelerine “akıllarını başlarına alsınlar, tedbirlerini alsınlar. Çok yakın tarihindeki Avrupa'nın o kanlı günlerini hatırlasınlar" çağrısı yaptı.

(DW Türkçe)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler