AKP-MHP İktidar Bloku’nun hedefinde kadınlar var

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi bir açıklama yayımlayarak bu sabah gerçekleştirilen gözaltıları kınadı. Açıklamada, kadınların özellikle hedef alındığı, AKP-MHP iktidar Bloku'nun yükselen kadın mücadelesinden korktuğu vurgulandı.

AKP-MHP İktidar Bloku’nun hedefinde kadınlar var

SiyasiHaber

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi bu sabah Diyarbakır ve Ankara'da Kürt siyasetçilere yönelik olarak gerçekleştirilen gözaltılara karşı bir basın açıklaması yayımladı.

"AKP-MHP İktidar bloku örgütlü bütün kuvvetleri kendi iktidarının kurumsallaşması, yerleşmesi, yetkinleşmesi yolunda önemli bir engel olarak görüyor. İzlenen sistematik baskı, şiddet ve zor siyasetinin nedeni budur." denilen açıklamada bu sabah gerçekleştirilen gözaltılarda kadınların özellikle hedef alınmasının nedensiz olmadığı, "Koronavirüs salgını dönemi boyunca hiçbir önlem almayarak kadınların şiddete uğramasının müsebbibi olan, çocuk istismarını normalleştirmeye çalışan AKP-MHP Bloku, iktidarının temellerini sarsan yükselen kadın direnişinden korkuyor." denilerek vurgulandı. 

Açıklamada, İktidar Bloku'nun sermayenin krizinin bütün yükünü işçi sınıfına, kadınlara, yoksullara ödetmeye yeminli olduğu belirtildi ve İktidar Bloku'nun "örgütlü güçleri baskı, şiddet ve zor siyasetiyle baskı altına alarak tasfiye etmeyi, başaramıyorsa sindirmeyi, bunu da gerçekleştiremiyorsa kriminalize ederek yalnızlaştırmayı" amaçladığının altı çizildi.  

SYKP'nin açıklamasının tam metni şu şekilde: 

Bugün sabah saatlerinde Diyarbakır'da TJA ve Rosa Kadın Derneği ile DBP eski Eş Genel Başkanı ve HDP MYK üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi gözaltına alındı.

AKP-MHP Faşist İktidar bloğunun Kürt siyasetine, kadın kimliğine ve bedenine yönelik saldırılarının devamı olan bu gözaltı furyası, faşizmi kurumsallaştırma ve yerleştirme hamlesinin önünde en esaslı bariyerden biri olan Kürt kadın kurtuluş mücadelesini sindirmeyi, örgütsüz bırakmayı amaçlıyor.

HDP Ankara İl Örgütü'nü hedef alan bu gözaltı dalgasının, insanların cenazelerini inançlara dair bütün kutsal değerleri ayaklar altına alarak kaldırımlara gömme pespayeliğinin uzantısı olduğuna kuşku yoktur.

Sermayenin krizinin bütün yükünü işçi sınıfına, kadınlara, yoksullara ödetmeye yeminli iktidar bloku, örgütlü güçleri baskı, şiddet ve zor siyasetiyle baskı altına alarak tasfiye etmeyi, başaramıyorsa sindirmeyi, bunu da gerçekleştiremiyorsa kriminalize ederek yalnızlaştırmayı amaçlıyor. 

AKP-MHP İktidar bloku örgütlü bütün kuvvetleri kendi iktidarının kurumsallaşması, yerleşmesi, yetkinleşmesi yolunda önemli bir engel olarak görüyor. İzlenen sistematik baskı, şiddet ve zor siyasetinin nedeni budur.

Bu sabah gerçekleştirilen gözaltı furyasında özellikle kadınların hedef alınması nedensiz değildir. Koronavirüs salgını dönemi boyunca hiçbir önlem almayarak kadınların şiddete uğramasının müsebbibi olan, çocuk istismarını normalleştirmeye çalışan AKP-MHP Bloku, iktidarının temellerini sarsan yükselen kadın direnişinden korkuyor. Son yıllarda 8 Mart kutlamalarının şiddetle bastırılmak istenmesinin, yapılmak istenen kadın eylemlerinin yasaklanmaya, engellenmeye çalışılmasının, son günlerde ülkenin her yerinde gerçekleştirilen çocuk istismarına karşı kadın eylemlerine dahi tahammül edilmek istenmemesinin nedeni budur.

Nusaybin'de on yaşındaki çocuğa silah çekenler, Kürt cenazelerine saldıranlar, Kürt siyasetçileri işkence ile gözaltı terörüne maruz bırakanlar şunu bilmelidir ki Kürt halkı yalnız değildir.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi

Merkez Yürütme Kurulu

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler