AKP İsrail’le tüm anlaşmaları Kudüs’te imzaladı

İsrail askerlerinin Gazze Şeridi’nde 60’a yakın Filistinliyi öldürmesi üzerine Türkiye-İsrail ilişkileri yeniden gündeme gelirken, AKP iktidara geldiği günden bu yana ikili anlaşmaları Tel Aviv yerine Kudüs’te imzalıyor. Devletlerarası antlaşmalarda teamüller gereği devletlerin başkent isimleri yazılır.

AKP İsrail’le tüm anlaşmaları Kudüs’te imzaladı

Gazze Şeridi’nde 60’a yakın Filistinlinin öldürülmesi üzerine İslam ülkelerine ilişkileri gözden geçirme çağrısı yapan AKP hükümetinin kendisi, ABD’den önce Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etti. Daha önce İsrail ile Tel Aviv’de yapılan ikili anlaşmalar, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana Kudüs’te imzalanıyor. Devletlerarası ikili anlaşmalarda teamüller gereği devletlerin başkentlerinin isimleri yazılır.  

Mavi Marmara anlaşması da Kudüs’te imzalandı 

AKP’nin İsrail ile imzaladığı askeri, siyasi ve ekonomik tüm anlaşmalar Kudüs’te imzalanıyor. 31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze'ye yardım götürülürken uluslararası sularda İsrail Ordusunun saldırısına uğrayan ve 9 Türkiye yurttaşının yaşamını yitirdiği Mavi Marmara olayının ardından İsrail devleti ile imzalanan anlaşma da Kudüs’te imzalandı. İsrail ile imzalanan bu anlaşmalardan bazıları şöyle: 

* 1 Mayıs 2005 tarihinde Kudüs’te imzalanan ve 2/5/2007 tarihli ve 5645 sayılı Kanunla onaylanması uygun bulunan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İsrail Devleti Hükümeti Arasında Sınai Araştırma-Geliştirme Alanında İşbirliği Anlaşması”nın altındaki imza Başbakan sıfatıyla AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a ait. 

* 7 Mart 2007 tarihinde Kudüs’te imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İsrail Devleti Hükümeti Arasında Standardizasyon, Uygunluk Değerlendirmesi ve Metroloji Alanında İşbirliği Anlaşması"nın altındaki imza da dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’a ait.  

* İsrail’in başkent olarak gördüğü Kudüs’te en son anlaşmalardan bir tanesi de 28 Haziran 2016 tarihinde imzalanan ve Mavi Marmara anlaşması olarak bilinen “Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşması”dır. Anlaşmanın altında yine dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın imzası bulunuyor.

MA

Etiketler: AKP, İsrail, Kudüs

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler