AKP en çok nerelerde kadrolaşıyor?

SEÇTİKLERİMİZ – Bahadır ÖZGÜR Gazete Duvar için yazdı: Başkanlık rejimine geçildikten sonra kamu kurumlarında muazzam bir kadro patlaması yaşanıyor. Üst düzey mevkiler parti yöneticilerine dağıtılırken, aşağılardaki yüz binlerce ‘devlet işi’ de taban arasında bölüştürülüyor. Kamu personeli sayısı AKP döneminde 2 kattan fazla arttı.

AKP en çok nerelerde kadrolaşıyor?

 

Kamunun kadrolaşmayla şişmesi, koalisyon hükümetlerine ait bir maraz olarak görülürdü. Kamusal ağırlıklı ekonomi düşmanlığının motivasyonu da daima buradan beslenirdi. Oysa aynı siyasi soy kütüğüne kayıtlı, kamunun küçültülmesini politikalarının merkezine yerleştirmiş üç tek parti iktidarında kamu personelinin sayısında dehşetli artışlar yaşandı. Tam da otoriterleşmeyle popülist alaşımın bir kapta billurlaşmasının sonucuydu bu. Bürokrasiyi ele geçirilecek mevzi olarak gören sağ partiler, devlet işlerini de müşterilerine dağıtılacak hisselere böldüler.

Önceki iktidarı “memur devleti kurmakla” eleştiren Demokrat Parti, kamunun kredi ve KİT yönetimini hızla partizanlaştırırken; “devlet iş kapısı oldu” diyen ANAP, ekonomi bürokrasisine tarikat bağlantılı, ABD tedrisatlı ‘prensleri’ yerleştirdi. Üst mevkilerdeki ‘ele geçirme’ süreci, aşağılara inildikçe alabildiğine genişliyordu. Demokrat Parti’nin ilk beş yılında personel sayısındaki artış yüzde 41, ikinci beş yılında yüzde 28 olurken; ANAP döneminde ortalama yüzde 10’u aşıyordu. (1)

Erdoğan yönetimi ise benzeri görülmemiş bir bürokrasi değişimi sergiliyor. Yükseklerdeki makam paylaşımı, kamuoyunca yakından biliniyor zaten. Gelin bu sürecin aşağılara nasıl yansıdığına bakalım bir de.

***

Pek çok konuda olduğu gibi kamu personeline ilişkin de sağlıklı verilere erişmek zor. Derli toplu tek kaynak, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın yılda dört kez açıkladığı raporlar. 2019 yılında hiç rapor yayınlanmadı, sonuncusunun tarihi Mart 2020. Düzenli raporlama 2007 itibariyle başlıyor. Raporlardan yararlanarak oluşturulan aşağıdaki grafiklerde geçici personelin dikkate alınmadığını not düşelim. Askeri ve istihbarat birimlerinin mensupları da yine raporlarda bulunmuyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamasına göre, 2001’de 2.1 milyon kamu personeli vardı. Bugünkü sayı 4.6 milyonu biraz aşıyor. Yani yüzde 119’luk bir büyüme söz konusu. Aşağıdaki grafik 2007-2020 arasındaki seyri gösteriyor:

2016’daki azalmada, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki tasfiyelerin payı var. Özellikle krizin işaretlerinin görülmeye başlandığı 2017’den itibaren ciddi artış söz konusu. Bu yükselişte belirleyici olan kadroları da şu iki grafik ortaya koyuyor:

Bahadır ÖZGÜR'ün Gazete Duvar'daki yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler