Akkaya: Yakarsa dünyayı kadınlar yakar!

SEÇTİKLERİMİZ - Abidin ÇETİN'in Avrupa Forum'daki Gülfer AKKAYA röportajı: Feminist mücadelenin güçlenerek çok sayıda kadının hayatlarına değdiğini unutmadan hayatlarımızdan, arzularımızdan, eşitlik mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi hatırlatarak kadınları 8 Mart günü sokaklara çıkmaya çağırıyor ve biz kadınların 8 Mart’ı kutlu olsun diyorum.

Akkaya: Yakarsa dünyayı kadınlar yakar!

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün sizin açınızdan önemi nedir?

Günümüzün adı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Emekçi kelimesi feminizm ve feministlerden erkeklik çıkarları dolayısı ile haz etmeyen, yıllarca feministleri burjuva kadın, devrimci mücadeleden kaçan, mücadeleyi bölen kadınlar olarak bahseden kimi solcu erkeklerin antifeminist argümanıdır. Ayrıca başından itibaren bugünün adı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü oldu.

Solcu erkeklerin kadınları emekçi-emekçi olmayan kadınlar diye ortadan ikiye bölmesi, yani kadınları karşı karşıya getirmeye çalışması kadınların faydası için değil. Erkeklerin kendi çıkarları için. Çünkü dünyada aynı anda iki sömürü sistemi mevcut ve bunlardan biri patriarka (erkek egemen sistem) dediğimiz sistem. Diğeri de kapitalist sistem dediğimiz ücretli sömürü sistemi.

Patriarkal sistem tıpkı diğer sömürü sistemleri gibi sömüren/ezen ve sömürülen/ezilen iki sınıftan oluşur. Bu sistemde erkekler sömüren/ezenler sınıftır, kadınlar sömürülen/ezilen sınıftır. Patriarkal sistemin üretim ve tüketim ilişkilerinin var olduğu kurum ailedir. Ailede cereyan eden eviçi üretim ilişkilerinde kadınlar tıpkı köleler gibi karın tokluğu koşullarında 7/24 saat aralıksız, izin, tatil olmadan (anneliğin izni-tatili yoktur, eş olmanın izni, tatili yoktur) ömür boyu, kocaya-aileye minnet duyularak, onlara itaat ettirilerek çalıştırılırlar erkekler tarafından. Patriarkal sistemde kadınların olan her şey, bedenleri, emekleri, eğitimleri, ücretli alandaki kazançları, miras, doğan çocuklar, kadınların kimliği ve benliği erkekler tarafından erkek şiddeti ile denetlenir, el konur, gasp edilir. İşte kadınları hem emek hem beden hem de kimliksel açıdan sömürüp ezen bu patriarkal sisteme karşı kadınların mücadeleyi yükselttiği günün adı 8 Mart Dünya Kadınlar günüdür.

 

...Abidin ÇETİN'in Avrupa Forum'daki Gülfer AKKAYA röportajının tamamı için TIKLAYIN

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler