Akit kudurdu: “Feministler kudurmuş!”

SİYASİ HABER - Yeni Akit Gazetesi “Feministler kudurduysa hoca doğru yoldadır” başlıklı haberiyle, geçtiğimiz günlerde Elazığ Depremi’yle çocuk yaşta evliliklerin yasaklanması arasında bağlantı kuran Prof. Dr. Bedri Gencer’e sahip çıktı.

Akit kudurdu: “Feministler kudurmuş!”

 

SiyasiHaber

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Öğretim üyesi Prof. Dr. Bedri Gencer, Twitter’da yaptığı paylaşımda, 41 kişinin yaşamını yitirdiği Elazığ Depremi’yle çocuk yaşta evliliklerin yasaklanması arasında ilişki kurmuş, depremin nedenini çocuk yaşta evliliklerin yasaklanmasına yormuştu. Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine Gencer yaptığı paylaşımı Twitter’dan kaldırmıştı. Gencer’i paylaşımı nedeniyle ders verdiği esnada protesto eden öğrenciler sınıflarını da terk etmişlerdi.

Gencer’e Yeni Akit Gazetesi, “Feministler kudurduysa hoca doğru yoldadır” başlıklı haberiyle sahip çıktı.

Akit, Gencer’in “genç yaşta evlilik mağdurlarının haklarını savunduğu” için feministlerin kudurduğunu iddia ediyor.

Akit Gazetesi’nde yayımlanan Hasan Eğrigöz’ün haberine göre, “genç evlilik mağdurları haklarını savunarak ‘Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım’ dediği gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde hakkında soruşturma başlatılan” Gencer’e sahip çıkıyorlar.

Akit’in haberinde devamla şöyle denildi: “Azgın azınlık, sosyal medyada linç kampanyası başlatırken, genç evlilik mağdurları ise Akit’e yaptıkları açıklamada, Bedri Gencer’in genç evlilik mağdurlarının sesi olduğunu ifade ederek, ‘Feminist gruplar kime saldırırsa, o kişi doğru yoldadır. Genç evlilikleri savunmak suç değil. Kendisinden Allah razı olsun’ dediler.”

Eğrigöz’ün haberinde Kendi isteği ve ailesinin rızasıyla evlenmesine rağmen eşi 19 yıl hapse mahkum edilen, çocuğuyla ortada kalan ve tek gayesi eşine kavuşmak olan” Celile Çukur’dan görüş alındığı iddia ediliyor. Çukur, “Gencer ne yaptı? Feminizmin dayattığı yasalardan dolayı mağdur olan insanları savundu. Mağduru savunmak suç mu? Bize hak verene madem ceza veriyorlar, bize de ceza versinler. Madem eşimi hapse attılar, beni savunana soruşturma başlatıyorlar, o zaman bizi de hapse atsınlar eşlerimizin yanında olalım. Zaten feministlerin bütün derdi aile şeklinde konuşuyor.

Görüşüne başvurulduğu iddia edilen, “evlendikten sonra haklarında kamu davası açılan ve eşi hapse atılan” Özlem Doğrualp ise, “Feminist gruplar kime saldırırsa, o kişi doğru yoldadır. Genç evlilikleri savunmak suç değil. Kendisinden Allah razı olsun. Bizler 8 bine yakın mağdur olarak yanındayız. Yanında olmaya da devam edeceğizifadelerini kullanıyor.

2017 yılı rakamlarına göre dünya genelinde yaklaşık olarak 15 milyon kız çocuğu 18 yaşının altında evlendirilmiş durumda. Bunların üçte biri, yaklaşık 5 milyon kız çocuğu ise 15 yaşın altında evlendirilmiş durumda. Üstelik bunlar kayıtlara geçmiş olan rakamlar. Gerçek rakamların çok daha yüksek olduğu iddia ediliyor.

Çocuk yaşta evliliğin kız çocuklarının ömrünü kısalttığı, çocuk yaşta evlenen kız çocuklarının okullarını bırakmak zorunda kaldıkları için potansiyellerini yaşamlarına aktaramadıkları, çocuk yaştaki evliliklerin hamilelik yaşını düşürdüğü, bunun ölü doğum sayılarını arttırdığı ve genç yaştaki annelerde çok ağır hastalıklara yol açtığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış gerçekler. Hal böyle iken, Yeni Akit Gazetesi genç yaşta evlenmiş kadınların “mağduriyetlerini” istismar etmeye çalışarak genç yaşta evliliği yasaklayan yasal düzenlemelerin kaldırılmasını istiyor. Bu nedenle, genç yaşta evliliğin yasaklanması için mücadele yürütmüş feministleri hedef tahtasına koymaya çalışıyor.

Gencer’in, Twitter’dan yaptığı paylaşım şöyleydi:

“Gayretullaha dokunmak edebiyat değildir. AIDS, Ebola virüsü… Avusturalya, Çin gayretullaha dokundu, azap geldi. Maazallah, biz de zinayı, livatayı yasallaştırarak, Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler