Akın’ın Red belgeseline Beyrut’ta yoğun ilgi

Yönetmenliğini Kadir Akın’ın yaptığı Red belgeselinin Beyrut’taki ilk gösterimi Lübnanlı Ermeni halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı. HDP Milletvekili Garo Paylan da gösterime katılarak ayakta alkışlanan bir konuşma yaptı.

Akın’ın Red belgeseline Beyrut’ta yoğun ilgi

SiyasiHaber

Kadir Akın’ın Osmanlı topraklarındaki sosyalist hareketi ve ilk Marksist partiyi incelediği belgeseli Red’in Beyrut prömiyeri Sin el Fin gösteri salonunda 25 Ocak’ta yapıldı. Nor Serount Cultural Association'ın düzenlediği, Red’in Beyrut’taki ilk gösterimine HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da katıldı. Red’in gösterimine Lübnan’ın Ermeni halkı yoğun bir ilgi gösterdi. Etkinliği 400 civarında kişi izlerken 100’e yakın kişi ise salona giremedi.

Belgesel gösteriminden önce belgeselin proje danışmanı da olan Alex Köşgeryan yaptığı konuşmada, daha önce kitap olarak yayınlanan çalışmanın şimdi belgesel film olduğunu belirterek Kadir Akın’ın bu çalışmasının bir hakikati gün yüzüne çıkarması kadar halklar arasında kardeşliğin güçlenmesine de hizmet ettiğini söyledi.

Belgesel gösteriminin ardından sahneye gelen Kadir Akın yaptığı konuşmada “Ermeni Devrimci Paramaz” kitabı ve “Red” belgeselinin ortaya çıkış öyküsünü anlattı. Bu çalışmaların Türkiye’de tarih yazımında yeni bir sayfanın açılmasına neden olduğunu belirtti. Akın şöyle konuştu:

“Tüm bu süreç boyunca, katı yargılara sahip insanların yargılarının değiştiğine tanık oldum. Halklarımızın arasındaki köklü tarihsel kardeşlik bağlarının hiç de az olmadığını anladım. Şimdi Türkiye’deki kimi sol, sosyalist örgütler kendi geleneğini, kendi tarihlerini sorguluyorlar, Hınçak Sosyal Demokrat Partisi ve Ermeni Devrimci Federasyonu’nu tanımaya çalışıyor. Ramgavarların ne savunduğunu anlamaya çalışıyor. Elbette bunun yeterli olduğunu söyleyemem. Daha gidilecek çok yol var. Köklü ve zamana yayılmış bir ırçılık ve şövenizmin yıllardır yalanlarla besleyerek zihinlere yerleştirdiklerini bir çırpıda düzeltemezsiniz. Umuyorum bu belgesel, tarihi gerçeklerin gün yüzüne çıkmasına hizmet eder.”

Akın’ın Red belgeseline Beyrut’ta yoğun ilgi


Akın’ın ardından söz alan Garo Paylan’ın konuşması ayakta alkışlandı. Eski yargıların kırılması gerektiğini, Kadir Akın’ın bir Türk olduğunu ve yaptığı bu çalışmanın önemli olduğunu, Paramaz’ın da Hrant’ın da unutulmayacağını söyledi. Paylan, Kadir Akın’ın yanı sıra kitap ve belgesele büyük emeği geçen Alex Köşgeryan ve Yegig Cerecyan’a teşekkür ederek sahneye çağırdı. Akın, Köşgeryan ve Cerecyan sahneden halkı selamladı.

HDP Milletvekili Garo Paylan'ın Red belgeselinin Beyrut prömiyerinde yaptığı Ermenice konuşma:

 

Akın’ın Red belgeseline Beyrut’ta yoğun ilgi

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler