Akdeniz kıyılarında askeri restleşme

Bugün Yunanistan Cb. Sakellaropulu 'Meis Adasının Kurtuluşu' günü için Meis adasına giderken aynı zamanlarda Milli Savunma Bakanı Akar da Kaş'a giderek tarihte ilk kez bir uçak gemisini batıran Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’i anma törenine katıld

Akdeniz kıyılarında askeri restleşme

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, Antalya’nın Kaş ilçesinin hemen karşısında bulunan Meis adasına bir ziyaret düzenliyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Kaş ziyaretiyle eş zamanlı olarak gerçekleşen ziyarette, Sakellaropulu adanın 1943 yılında İtalyan kontrolünden Yunanistan’a geçmesinin 77’inci yıldönümü için düzenlenecek etkinliklere katılacak.

 

Karaadayı da ziyaret edecek

Kaş’a 2 kilometre mesafedeki Meis’e sabah saatlerinde Rodos üzerinden gelen Sakellaropulu, bir ayine katıldı. Yuınanistan Cumhurbaşkanı’nın meçhul asker anıtına çelenk koyması, ada limanında demirli savaş gemilerini ziyaret etmesi ve törenlere katılması bekleniyor. Sakellaropulu’nun, Kaş yakınlarındaki Karaada (Ro) adacığını da ziyaret edeceği belirtildi. Yunan basını, Sakellaropulu’nun bu geceyi de Meis’te geçireceğini yazdı.

 

Akar da aynı saatlerde Kaş'taydı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları da Meis Adası’na 2 kilometre uzaklıktaki Antalya’nın Kaş ilçesine gitti.

Akar ve yanındakiler tarihte ilk kez bir uçak gemisini batıran Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’i anma törenine katıldı.  Akar Atina ile gerilen ilişkiler ilgili olarak şu mesajları verdi:

  • Türk milletinin en önemli özelliği misafirperverliğidir. Dolayısıyla misafir olarak gelen herkese hoş geldiniz diyoruz. Dolayısıyla buradaki faaliyetlerimizi normal şartlarda yürütüyoruz. Burada her şeyin barış içerisinde, istikrar içerisinde, iyi komşuluk ilişkileri içerisinde gelişmesinden yanayız.
  • Amacımız, gayretimiz bundan ibarettir. Cumhurbaşkanımızın tekrar tekrar ifade ettiği gibi biz, her zaman diyalogdan ve siyasi çözümlerden yanayız. İyi komşuluk ilişkilerinin gereği neyse yaptık, yapmaya devam ediyoruz.
  • Karşı taraftan da aynı şeyi bekliyoruz. Dolayısıyla bu konudaki taleplerimize karşılık verildiği takdirde, bu isteklere karşılık verildiği takdirde barıştan yanayız. Bir an önce bölgenin barış, huzur ve istikrar bölgesi olmasını hep birlikte sağlarız. Bundan da memnuniyet duyarız.

Mustafa Ertuğrul Aker, 1917 yılında İtalyanların elinde olan Meis civarında altı deniz uçağı taşıyan İngiliz bandıralı Ben My Chree’i karadan dağ topu ile batırmıştı. 

(DUVAR)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler