AK Partili Yavuz: Arabuluculuk sınavına farkındalık yaratmak için girdik, taban puanı aştık

Arabuluculuk sınavını geçemediği iddia edilen AK Partili Ali İhsan Yavuz, itibar suikastine uğratılmak istendiklerini söyledi. Sınavdaki taban puan 70'i aştığını belirten Yavuz, 200'e yakın vekilin bir farkındalık yaratmak amacıyla sınava girdiği vurguladı.

AK Partili Yavuz: Arabuluculuk sınavına farkındalık yaratmak için girdik, taban puanı aştık

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, arabulucuk sınavına girdiği ve kazanamadığı yönündeki iddiaları yanıtladı. Yavuz “Siyasetçiyi itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar, bizlerle ilgili itibar suikasti yapıyorlar. Çünkü bizim üzerimizden bir davayı lekelendirmek için bir uğraş ve tezgah var” dedi.

Yavuz ve beraberinde birçok milletvekilinin, 24 Kasım’da Adalet Bakanlığı’nın Arabuluculuk Sınavı’na girdiği iddia edilmişti. Yavuz, 200’e yakın milletvekilinin sınava girdiğini söylerken, ‘bir farkındalık yaratmak için’ sınava girdiklerini ifade etti. Yavuz şöyle konuştu:

“Dediler ki, 100 sorudan ibaret 2,5 saat sürecek olan sınava girelim. Çok önemli bir kısmı girdi. Bir kere bu Arabuluculuk mekanizması 2012 yılında AK Parti tarafından kurgulandı ve Türkiye’de ilk olarak söz konusu olan bir müesseseden bahsediyoruz. Müessese her geçen gün biraz daha güçlendiriliyor biraz daha çerçeve genişliyor ve biraz daha hakikaten dostane bir şekilde insanları uzlaştırma adına çok önemli bir misyon icra eden bir hale geliyor.”

‘KENDİMİZİ DENEYELİM DEDİK İŞ NERELERE DAYANDI’

Yavuz, “Hem kendimizi de deneyelim sonra ki süreçlere ilişkin hazırlık yapmış olalım. Bu niyetlerle kalkıştığımız bu işte bakın mesele nereye geldi dayandı” derken, kimseye hakaret etmediğini ama kınama hakkının bulunduğunu da belirtti. Sınav sonuçları belli olana dek birilerinin kendilerini karaladıklarını söyleyen Yavuz, “Bunlar iktidar milletvekili, AK Parti’nin Genel Başkan Yardımcısı, eski Bakan, Arabuluculuk daire başkanı, o bu filan. Ne olacak? bunlar soruları önceden alacaklar zaten şimdiden belli sonuç kimse kazanamayacak iki yıl çalışmış olan, 6 ay boyunca uğraşmış olan kişiler kazanamayacak ama hiç çalışmadan bu milletvekilleri girecek ve sınavı kazanacak” şeklinde iddialarla karşılaştıklarını kaydetti.

70 PUANDAN FAZLA ALDI, SINAVI GEÇTİ

Sınavdan 70 üzeri aldığını söyleyen Yavuz, “Tabii biz dediğimiz niyetlerle o sınava dahil olduk, yasanın öngördüğü 70 puanı da aştık. Yasa 70 puanı öngörüyor. Velev ki aşamamış olsak bile bunda bir behis yok. Siz de üniversite sınavında aldığınız puanı bugün iki gün hazırlansanız alabilir misiniz? İki yıl veya üç yıl boyunca insanlar hazırlanıyor da onu alıyor. Şimdi biz sizin diplomanızı elinizden mi alacağız?” dedi. İtibar suikastine kalkışıldığını aktaran Yavuz, sorumluların vicdan muhasebesinden uzaklaşmış kişiler olduğunu söyledi.

Kamuoyunun konuyu bilmesi için açıklamada bulunduğunu aktaran Yavuz, “O birtakım çevreler, o çevreler ki niçin Ali İhsan Yavuz’un üzerine daha fazla geliyorlar, niçin milletvekilerinin üzerine daha fazla geliyorlar çok enteresan bir şey. Kazansa da gelecek kazanamasa da kaldı ki bunların hepsine yakını neredeyse kazandı. 70 taban puan, 70 alınca kazanıyor kanunumuza göre ondan sonrası ihtiyaç oranında alınıyor” ifadelerini kullandı.

'Hiç bir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu!

Ali İhsan Yavuz, 23 Haziran İstanbul seçimleriyle kendisinin çok uğraştığını söyledi ve orada da itibar suikastine uğratılmaya çalışıldıklarını öne sürdü. Yavuz şöyle devam etti:

“Bir ara bir yerleri işaret ettim dedim ki ‘Birtakım alçaklıklar hissediyorum birtakım yerlerden’ ama bunları açacağız dediğim gün 10 bin kişi Twitter’dan beni takibe aldılar ve saldırıya geçtiler. Türkiye’de bunların dışında o meşhur olmuş birtakım çevreler daha sonra ekrana bakarak isim vererek de onlardan bahsedeceğim. Onlar, onların saldırılarının altını doldurmaya başladılar ve o saldırılarda bizimle ilgili yapmış oldukları iftiraları alıp gerçekmiş gibi kullanmaya başladı. Bugün de aynısını yapıyorlar. Siyasetçiyi itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar, bizlerle ilgili itibar suikasti yapıyorlar. Çünkü bizim üzerimizden bir davayı lekelendirmek için bir uğraş ve tezgah var. Benim Manhattan’ından bir görüntüm bir resmimi yanımda CHP’li, AK Parti’li diğer milletvekillerinin olduğu bir resmi sanki Ali İhsan Yavuz YSK üyelerini almış ve Pensilvanya’ya gitmiş gibi alçakça iftiralar attılar. Kelli felli birtakım insanlar da bunu manşete çıkardı.”

Yavuz, kendisinin hiçbir zaman “Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle şey oldu” demediğini vurguladı ve “En kelli felli sözüm ona birtakım çevreler bile kişiler bile bunu aldılar manşete taşıdılar. Ben bunu Twitter’ımdan paylaştım yok böyle bir şey diye ama sonra da güldüm geçtim. Çünkü bu bir acziyet göstergesi. Bugün de olan öyle yani ben milletvekili olduğum gün, milletvekili olduğum sürece para getirecek hiçbir işle alakam olmayacak diye karar almış bir insanım biz böyle insanlarız” değerlendirmesinde bulundu.

(DUVAR)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler