Ahmet Türk suç duyurusunda bulunacak

Mardin’de seçimleri kaybeden AKP’nin adayı, Ahmet Türk’ün “hasta ve yaşlı olduğu”, KHK’li olduğu ve davası bulunduğu gerekçeleriyle mazbatanın kendilerine verilmesini istedi. Ahmet Türk suç duyurusunda bulunacak.

Ahmet Türk suç duyurusunda bulunacak

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün mazbatası 12 gündür verilmiyor. Gerekçe ise AKP adayının itirazları. İl Seçim Kurulu’nun reddettiği başvuru YSK’ye taşındı. YSK’nin bugün karar vermesi bekleniyor. 

HDP’nin Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Ahmet Türk, 31 Mart seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 56,24 oyla kazandı. AKP’nin adayı Mehmet Vecdi Kahraman ise yüzde 38,53 oyda kaldı. 

Arada yüzde 17’lik fark olmasına rağmen AKP’nin adayı Kahraman, İl Seçim Kurulu’na itirazda bulunarak, mazbatanın kendisine verilmesini ya da seçimlerin yenilenmesini talep etti. 

AKP adayı: KHK’li, hasta ve yaşlı, mazbata bize verilsin 

Seçim Kurulu’na sunulan itiraz dilekçesinde Ahmet Türk’ün “yaşlı ve hasta olduğu” belirtilirken, yanı sıra süren davasının iddianamesinden bazı bölümler aktarıldı. Dilekçede ayrıca Ahmet Türk’ün KHK ile görevinden alındığı ileri sürüldü. Oysa, Ahmet Türk, İçişleri Bakanlığı tarafından Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığı görevinden uzaklaştırılmıştı. 

İl Seçim Kurulu, pazartesi günü yapılan başvuruya ret cevabı verdi. Kurul, tüm bu gerekçelerin Türk’e mazbata verilmesinin önünde engel olmadığını belirtti. 

AKP adayı Kahraman, bu kez aynı dilekçeyi Çarşamba günü YSK’ye sundu. AKP’nin başvurusunun bugün YSK’de karara bağlanması bekleniyor. 

Konuya dair Artı Gerçek’e konuşan Ahmet Türk’ün danışmanı Enver Ete, AKP’nin başvurusunun, hiçbir somut dayanağı olmayan, siyasi nedenlerle yapılmış bir başvuru olduğunu söyledi.  

AKP’nin, Ahmet Türk hakkındaki iddianameden bazı suçlamaları itiraz dilekçesine yazdığını söyleyen Ete, “Bunlar adaylık sürecinde bile incelenecek şeyler değil. Sayın başkanın süren bir davası var. Avukatlarımız zaten o davada savunmalarını yapıyorlar” dedi.    

Ahmet Türk suç duyurusunda bulunacak 

AKP adayı hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyen Ete, İl Seçim Kurulu’nun pazartesi günü itirazı reddettiğini, AKP’nin 3 gün bekleyerek, Çarşamba günü mesai saati bitimine yarım saat kala YSK’ye başvurduğunu hatırlattı ve “Neden 3 gün beklendi” diye sordu. 

Ete, AKP’nin zaman kazanmaya çalıştığını belirtirken, “Belediyede temizlik mi yapılıyor?” sorumuza “Bilemiyoruz, başka bir şey düşünemiyoruz” diye yanıt verdi. 

(Artıgerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler