Ahmet Şık'ın davası milletvekili seçilmesi nedeniyle durduruldu

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’a TCK’nın 301. maddesi uyarınca açılan davanın bugünkü duruşmasında mahkeme, Şık’ın milletvekili seçilmiş olması gerekçesiyle yargılamayı durdurdu.

Ahmet Şık'ın davası milletvekili seçilmesi nedeniyle durduruldu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık'ın Twitter paylaşımları nedeniyle Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesinden yargılandığı davanın dördüncü duruşması, bugün İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Hakim Mustafa Ün, Şık’ın avukatı Can Atalay’ın talebi üzerine açıkladığı kararla, Şık’ın milletvekili seçilmiş olması nedeniyle davanın durdurulmasına karar verdi.

Yargılama, “milletvekili olduğu için” durdu

Avukat Atalay, Şık’ın 24 Haziran 2018 Milletvekilliği Seçiminde İstanbul 2. Bölge’de seçilmiş olduğuna ve yemin ettiğine dair mazbatayı bugün mahkemeye sundu ve yargılamanın durdurulmasını talep etti.  

Bu talebin üzerine mahkeme şu ara kararla talebi kabul etti:

“Her ne kadar atılı suçtan sanık hakkında kamu davası açılmış ise de gerek sanık vekilince ibraz edilen milletvekili seçildiğine dair mazbata, gerekse TBMM internet sitesinden alınan çıktıda, sanığın 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçiminde milletvekili seçildiği, milletvekilliğinin halen devam ettiği anlaşıldığından, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 83/2. fıkra 1. cümle ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 223/8-2. maddesi gereğince kovuşturmanın durmasına karar verildi.”

Kararda atıf yapılan, Anayasa’nın 83/2-1. maddesi şöyle: “Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz.”

CMK’nın 223/8-2. maddesi de şöyle: “Soruşturmanın veya kovuşturmanın yapılması şarta bağlı tutulmuş olup da şartın henüz gerçekleşmediği anlaşılırsa; gerçekleşmesini beklemek üzere, durma kararı verilir.”

(Bianet)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler