Ahmet Şık’a aynı tweetten ikinci dava

370 gündür tutuklu olan Cumhuriyet muhabiri Ahmet Şık hakkında, Cumhuriyet davasında da yer alan tweetleri nedeniyle bir dava daha açıldı, gerekçesi "Devlet organlarını aşağılamak".

Ahmet Şık’a aynı tweetten ikinci dava

Cumhuriyet gazetesi davası kapsamında 370 gündür tutuklu yargılanan gazeteci Ahmet Şık hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle dava açıldı.

Şık’a Twitter’da paylaştığı içerikler nedeniyle “Devlet organlarını aşağılamak” iddiasıyla dava açıldı.

Savcı Asım Ekren’nin hazırladığı iddianameyi İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesi kabul etti. Davanın ilk duruşması 30 Ocak’ta görülecek.

İddianamede, Şık’ın altı tweeti ile “Türk milletini, Türkiye cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını alenen aşağıladığı” iddia edildi.

Dava konusu Twitter paylaşımları ayrıca Cumhuriyet davasında da yer alıyor. Şık aynı paylaşımlar nedeniyle iki defa yargılanacak.

Şık AA muhabirinin ihbarının ardından tutuklandı

Söz konusu Twitter paylaşımları hakkında Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Kerem Kocalar Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) ihbarda bulunduğu ortaya çıkmıştı. 

Şık da söz konusu paylaşımlar ile haberleri nedeniyle 29 Aralık 2016 Perşembe sabahı gözaltına alındı. 30 Aralık 2016’da, İstanbul 8. Sulh Ceza Hâkimliği, Şık hakkında “FETÖ ve PKK” propagandasını yaptığı iddiasıyla tutuklama kararı verdi. Cumhuriyet gazetesi iddianamesinde sanık olarak dahil edilen Şık için iddianamede Ahmet Şık için “PKK ve DHKP/C” silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etmek” iddiasıyla 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapsi istendi.

Bianet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler