Ahmet Hakan’a saldırı: Gözaltına alınan 7 kişiden 6’sı serbest

Ahmet Hakan’a saldırı: Gözaltına alınan 7 kişiden 6’sı serbest

Gazeteci Ahmet Hakan’a düzenlenen saldırının ardından Ahmet Şengüler, Kamuran Ergin, Fuat Elmas ve Uğur Adıyaman, İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki çapraz sorguları sırasında azmettirici olarak eski özel harekât polisi Yahya Kemal Gezer, eski polisler Nezih Öz ve Soner Arık’ın isimlerini verdi. Bu kişiler de gözaltına alınarak sorgulandı. Şüphelilerin ifadesini Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nun nöbetçi savcısı Mehmet Şenay Baygın aldı.

Yedi şüpheli 6.5 saat ifade verdikten sonra ‘tehdit, örgüt kurma, kasten yaralama, mala zarar verme ve darp’ suçlamalarından tutuklanmaları talebiyle İstanbul 6’ncı Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edildiler. Hâkimlik, saldırganlardan Ahmet Şengüler’in ‘Kasten yaralama’dan tutuklanmasına karar verdi. Saldırganlardan Kamuran Ergin, Fuat Elmas ve Uğur Adıyaman adli kontrol şartıyla bırakıldı. Tutuklanmayan 3 saldırgan her gün karakola giderek imza atacaklar.

Eski polisler Yahya Kemal Gezer, Nezih Öz ve Soner Arık ise serbest bırakıldı.  Mahkeme, dosyaya kısıtlama getirirken, avukatlar kendilerine bile bilgi verilmediğini söyledi.

ESKİ ÖZEL HAREKATÇI POLİS 90’LARDAN ‘TANIDIK’

Hürriyet’in haberine göre, saldırganların azmettirici olarak işaret ettiği eski özel harekat polisi Yahya Kemal Gezer’in ismi daha önce iki davada anılmıştı. Davalardan ilki 16-17 Nisan 1992’de DHKP-C üyesi oldukları iddia edilen Sebahat Karataş, Eda Yüksel ve Taşkın Usta’nın İstanbul, Çiftehavuzlar’da öldürülmesiyle ilgiliydi. Gezer bu davada eski Emniyet Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin ve özel harekâtçı Ayhan Çarkın’la birlikte yargılanan isimlerden biriydi. Gezer’in ismi 2003’te ise ‘denizdeki Susurluk’ olarak anılan Damga Operasyonu’na da karıştı.

Olaylar zinciri, 27 Haziran 2003’te eski Dev-Sol militanı Seyfettin Karataş’ın emekli polis memuru Mehmet Güzel’i öldürüp, Eminönü İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis Öner Aktaş’ı yaralamasıyla ortaya çıkmıştı. Karataş, mazot kaçakçısı Recep Ahmet Mercan tarafından öldürtülmek istendiğini ve polislerin onun adamı olduğunu ileri sürmüştü. Jandarma, bunun üzerine İstanbul Boğazı’ndan transit geçiş yapan gemilerden, küçük teknelerle alınan akaryakıtı piyasaya süren şebekeye yönelik operasyona başlatmıştı. Yargılanan isimlerden biri de o dönem Cinayet Büro Amirliği’nde çalışan Gezer’di. Yahya Kemal Gezer’in Recep Ahmet Mercan’la çok yakın ilişkide olduğu ve İstanbul Emniyeti’ndeki ilişkilerini yürüttüğü iddia edilmişti. (DHA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler