Ağrı’da 3.500 vaka var, hastaneler tıka basa dolu

Ağrı Tabip Odası Başkanı Kasım Çelik: “Hastanelerde yer olmadığı için görece daha iyi olan hastalar eve gönderiliyor. Bu hastalar da her gün özel hastanelere gidip serum taktırmak zorunda kalıyor.”

Ağrı’da 3.500 vaka var, hastaneler tıka basa dolu

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu'nun derlediği 14 Ağustos tarihli Korona Günlükleri'nde Ağrı Tabip Odası Başkanı Kasım Çelik'in Ağrı'daki vaka sayısı ve hastanelerin durumuna ilişkin açıklamalarına yer verildi. Ağrı'da 3.500 vaka bulunuyor hastanelerde yeterli yer olmadığı için geri kalan hastalar evlerinde tedavi edilmeye çalışılıyor. Hastalar her gün özel hastanelere gidip serum taktırmak zorunda kalıyorlar.  

Ağrı Tabip Odası Başkanı Kasım Çelik, Ağrı’da şu an 3 bin 500 vakanın bulunduğunu söyledi. Hastanelerin tam kapasite dolduğunu vurgulayan Çelik, “Ağrı merkez, Doğubeyazıt ve Patnos’ta birer tane olmak üzere üç pandemi hastanesi var, üç hastane de tam kapasite dolu. Covid-19 testleri ve tıbbi görüntülemeler ile ortalama 3500’e yakın Covid hastası mevcut. 251 hasta Ağrı Devlet Hastanesi’nde, 100 civarı hasta ise ilçe hastanelerinde geriye kalan hastalar da evlerde izolasyon ve karantina ile takip ediliyor.  Hastanelerde yer olmadığı için görece daha iyi olan hastalar eve gönderiliyor. Bu hastalar da her gün özel hastanelere gidip serum taktırmak zorunda kalıyor. Bazıları ise karantinaya uymayıp dışarı çıkıyor. Bu da bulaşıcılığı arttırıyor. Covid-19’a yakalanan genel cerrah bir arkadaşımızı yatıracak hastane bulamadık ve ailesi Ankara’ya sevkini gerçekleştirdi. Bir sağlık çalışanının dahi yatışını yapamıyoruz, durum bu kadar vahim. Halk pandemi nedeniyle tedavi gerektiren sağlık problemleri için hastaneye gelemiyor. Ameliyat olması gereken hastalar sürekli erteleniyor. Pandeminin yanı sıra bunlar da çok ciddi bir halk sağlığı sorunu yaratıyor’’ dedi.

Kasım Çelik açıklamasında şu hususları da belirtti: “Sağlıkçılar çok yoruldu, tükendiler. Sağlık çalışanlarının çalışma koşullarıyla ilgili de düzenleme yapılmalı. Sağlık çalışanları bu yorgunlukla sonbaharı ve kışı atlatamaz. Ayrıca Aile Sağlığı Merkezleri’ndeki sağlık çalışanlarına koruyucu ekipman dağıtılmıyor ve kendilerinin temin etmesi isteniyor. Eğer birinci basamak iyi korunmazsa bulaşıcılık daha da artacak.”

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu 14 Ağustos tarihli Korona Günlükleri’nin tamamı için TIKLAYIN

http://atasoyersaglikpolitikaokulu.org/korona-gunlugu-14-agustos-2020/

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler