Ağbaba geri adım attı ama e-devlet’te defin bilgisi hala sorgulanamıyor

Koronavirüsten ölen insan sayısı hakkında CHP Milletvekili Ağbaba ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca arasındaki twit kavgası, Ağbaba’nın geri adım atmasıyla sona erdi ama nedense E-devlet’te bu tartışmadan beri defin bilgisi sorgulanamıyor.

Ağbaba geri adım attı ama e-devlet’te defin bilgisi hala sorgulanamıyor

 

SiyasiHaber

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı koronavirüs verilerinin gerçeği yansıtmadığına ilişkin iddialar dün sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. E-devlette koronavirüs nedeniyle sadece İstanbul'da 20 kişinin hayatını kaybettiği görülürken, Sağlık Bakanı aynı gün için ölü sayısının tüm Türkiye’de 16 olduğunu açıklamıştı. Bu çelişkiyi CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da Twitter'da ortaya koymuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 28 Mart’ta koronavirüs sonucu Türkiye’de 16 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Ancak e-devlet üzerinden İstanbul’daki vefat bilgileri sorgulandığında sadece bu kentte 28 Mart’ta koronavirüs sonucu ölenlerin sayısı 20 olarak görülüyordu.

Bu çelişkiyi CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Twitter hesabından gündeme taşıdı. Ağbaba, “Hangi bilgi doğru? Devletin hangi verisine güvenmeliyiz” mesajı atarken, Sağlık Bakanı Koca’ya seslenerek, “Çıkıp tüm gerçek bilgileri halkla derhal paylaşmalı” çağrısı yaptı.

 

Sisteme giriş engellendi

Bu çağrının ardından ise e-devlette cenaze bilgilerinin aktarıldığı sisteme girişte sorun yaşandı.

Bunun üzerine Ağbaba attığı twitte şöyle söyledi:

“Attığımız ilk twitin hemen ardından e-devlette cenaze bilgileri sistemine giriş yasaklandı.

En başından beri ısrarla altını çizdiğimiz ŞEFFAFLIK , artık maalesef bitip tükenmiştir.

@saglikbakanligi sistem kilitlemeyle uğraşacağına kamuoyuna GERÇEK bilgileri derhal açıklamalıdır.”

 

NOXs0I

 

Ancak daha sonra Ağbaba dün gece saatlerinde attığı son tweet’te ise Bakan Fahrettin Koca’nın bilgilendirme yaptığını ve İstanbul’daki ölüm sayıları ile kendi açıkladıkları rakamlar arasındaki tutarsızlığa açıklama getirdiğini söyledi. Ağbaba, Bakan Koca’nın bu çelişkinin “resmi açıklama yapıldıktan sonra yaşanılan ölümlerden kaynaklı olabileceğini söylediğini” aktardı.

 

T6EpyW

 

Bakan: Veriler kanıta dayalıdır

Fahrettin Koca da gece yarısı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, verilerde tutarsızlık olduğu yönündeki iddiaları yalanladı. Koca’nın paylaşımı şöyle:

“Sosyal medyada yer alan, açıkladığımız verilerde tutarsızlık olduğu yönündeki iddialar tamamen asılsızdır. Açıklanan sayısal veriler, kanıta dayalıdır. Doğrudan COVİD-19 tanısını esas almıştır. Veriler, anlık gerçek verilerdir. Gerçekleri çarpıtmanın kimseye faydası yoktur.”

 

E-devlet'te bilgiler hala sorgulanamıyor 

Ağbaba ile Koca arasındaki twit kavgasından beri E-devlet'teki defin bilgileri sorgulanamıyor. Sistemde bir aksaklık olduğu notuyla yapılan sorgulamalar cevapsız kalıyor.

k4vh4X

 

Yalancının mumu

Ağbaba ile Sağlık Bakanı arasındaki tartışma sonuçlanmış görünse de, AKP İktidarı’nın ve onun sağlık bakanının inandırıcılığının olması mümkün değil. Değil zira, 10 gün kadar önce Aytaç Yalman’ın koronavirüsten öldüğü kesinleşmiş, Sağlık Bakanı nedense bu ölümü gizleme gereği duymuştu. Bu bildiğimiz yalanlardan sadece biri. Koronavirüs salgını kontrol edilemez biçimde ilerledikçe, AKP Hükümeti’nin ve Sağlık Bakanı’nın gerçekleri sakladıkları ortaya çıkacak. Yalancının mumu ölümler binlere ulaştığında sönecek.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler