Afyon Valiliği ırkçı saldırıları haberleştiren medyayı hedef aldı

Afyon’da saldırıya uğrayan Kürt işçilere yönelik açıklama yapan valilik, haber yapan medya organlarını hedef alarak, “olayın toplumsal yanı bulunmadığını” öne sürdü.

Afyon Valiliği ırkçı saldırıları haberleştiren medyayı hedef aldı

 

Afyon’un Dinar ilçesine çalışmaya giden Erçişli Kürt inşaat işçilerinin dün uğradığı silahlı saldırı sonucu Özkan T. yaşamını yitirirken, kardeşi Fırat T. ve Emrah Ö. yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı. Afyon Valiliği tarafından olaya ilişkin açıklama geldi. Valilik, medya organlarını hedef alarak, şu açıklamalarda bulundu: “Bugün bazı sosyal medya platformları ile PKK terör örgütü yandaşı haber sitelerinde ‘Afyonda Kürtlere yönelik saldırı’ başlığı altında iddialara yer verilmiştir. Konu ile ilgili yapılan araştırmada olayın ilk belirlemelerine göre 13.09.2020 günü saat 18.00 sıralarında İlimiz Dinar İlçesinde devam etmekte olan bir inşaatta çalışan işçiler ile inşaata komşu olan bir evde yaşayan aile arasında gürültü ve oluşan tozdan dolayı gerçekleşen tartışmadan kaynaklandığı anlaşılmıştır.”

Olayda kullanılan silah ve demirin muhafaza altına alındığı belirtilen açıklamada, failin henüz yakalanmadığı belirtildi. Valilik açıklamasının devamı şöyle: “Tartışmanın kavgaya dönüşmesine müteakip gerçekleşen olayda 1999 Van Erciş doğumlu Ö.T. isimli şahıs hayatını kaybetmiş, E.Ö. ve F.T. isimli iki vatandaşımız ise yaralanmıştır. Olayda kullanılan silah ve demir muhafaza altına alınmış olup, olayın faali olarak değerlendirilen ve firar ettiği tespit edilen Ö.A. isimli şahsın yakalanması için çalışmalar kolluk kuvvetlerince devam etmektedir. Olay, yargıya intikal etmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştır. Olayın inşaat işçileri ile inşaata komşu aile arasında cereyan ettiği, toplumsal bir yanının bulunmadığı anlaşılmıştır. Konunun bazı değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen hususlarla bir ilgisinin bulunmadığı anlaşılmış olup, olayın sebebine ilişkin gösterilen gerekçelerin maksatlı olarak çarpıtılarak yalan haberlere dönüştürüldüğü tespit edilmiştir.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler