Afrin operasyonu'nu eleştirdiği için tutuklanan DBP Eş Genel Başkanı tahliye edildi

DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, 6 Şubat'ta Diyarbakır'da gözaltına alınmış, Afrin operasyonuna karşı gelmesi sebebiyle "silahlı örgüt üyeliği" iddiasından tutuklanmıştı.

Afrin operasyonu'nu eleştirdiği için tutuklanan DBP Eş Genel Başkanı tahliye edildi

Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada Arslan için tahliye kararı verildi. Arslan, Rize Kalkandere Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. 

Cumhuriyet savcısı davaya ilişkin mütalaasında, Arslan'ın tutukluluk halinin devamı yönünde görüş bildirdi. Arslan'ın avukatları müvekkillerinin suçsuz olduğunu ifade ederek tahliye talep etti. Tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alan mahkeme, yurt dışına çıkış yasağı koyarak Arslan'ın tahliyesine karar verdi.

İddianamede, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan için ‘terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

"İnsanların geleceği savaşla karartılıyor" demişti

Arslan, Afrin operasyonuna dair parti binası önünde açıklama yapmak isterken ağzı kapatılarak engellenmişti. Buna dair Evrensel'de yayınlanan röportajda ise “İnsanların geleceği savaşla karartılıyor. Bu nedenle bu savaşa karşı olmanın sadece Kürtlerin değil bütün insanlığın bir görevi ve sorumluluğu olarak ele almak gerekiyor” demişti.

Arslan, tutuklu bulunduğu Kalkandere Cezaevi'nde çıplak aramaya karşı geldiği gerekçesiyle ağır biçimde darp edilmişti.

AnadoluAjansı 

Etiketler: DBP, Mehmet Arslan, Tahliye

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler