Afrin Kantonu: Direniş yeni bir aşamaya geçti

Afrin Kantonu Demokratik Özerk Yönetimi dün yaptığı basın toplantısında herhangi bir katliamın önüne geçmek için Afrin'deki sivilleri kentten çıkarma kararı aldıklarını, savaşın yeni bir aşamaya geçtiğini duyurdu.

Afrin Kantonu: Direniş yeni bir aşamaya geçti

Afrin Kantonu'nun Demokratik Özerk Yönetimi, dün TSK ve ÖSO birliklerinin kent merkezini kontrol altına aldıklarını duyurmasının ardından Şehba'da bir basın toplantısı düzenledi.

Yürütme Meclisi Eş Başkanı Osman Şex İsa, "büyük bir insani felaketin önüne geçmek için sivillerin kentten çıkarılması kararı alındığı" söyledi.

Osman Şex İsa, "20 Ocak'ta Rusya ile ittifak ve bölgesel güçlerin sessizliğiyle Efrin'e yönelik saldırılar başlamıştır. Rusya, Türk devletinin tüm silahlarıyla düşmanca halkımıza soykırım yapması için hava sahasını açmış ve halkı kendi çıkarlarına feda etmiştir. Uluslararası güçlerin, Koalisyon'un, Avrupa Birliği'nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin sessizliği ile bu saldırılar gerçekleşmiştir" dedi.

"Zafer ilanının hiçbir değeri yoktur"

"Direnişlerinin yeni bir taktikle yeni bir aşamaya girdiğini" söyleyen Şex İsa, "Güçlerimiz Efrin'in her yerindedir, işgalci Türk ordusu ve çetelerine kendi üslerinde darbeyi vuracaklardır. Erdoğan ve ortaklarının zafer ilanının Türkiye ve dünya kamuoyu gözünde hiçbir değeri yoktur, güçlerimiz her yeri onlar için kabusa çevirecek. Efrin direnişi Efrin'in her karışının özgürleştirilmesi ve Efrin halkını yurtlarına geri dönüşüne dek sürecek" dedi.

Osman Şex İsa, bu kesimlere yönelik "Halkımıza yönelik soykırım politikalarına karşı halkımıza desteklerini sürdürmeleri, halkımızın yurtlarına geri dönmeleri ve Türk işgalciliğinin Efrin'den çıkarılması için baskı yapması" çağrısında da bulundu.

"BM ikiyüzlülüğünü terk etsin"

İsa, sözlerini "BM Güvenlik Konseyi'nin ikiyüzlülüğü terk ederek Efrin ve Guta'da sivil kanlarının akıtılması konusunda gerekli kararları alması gerekmektedir. Halkımıza, şehitlerimize ve yaralılarımıza kanlarını yerde bırakmayacağımıza söz veriyoruz. Çizgimiz şehitlere bağlılık temelinde direniş ve mücadele çizgisi; amacımız zaferdir" diyerek noktaladı.

Etiketler: Afrin Kantonu

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler