Afrin Harekatı’nın maliyeti 1 milyar doları geçecek

Afrin Harekatı’na ilişkin olarak yapılan maliyet hesaplamasında harekatın maliyetinin bir milyar doları geçeceği belirtiliyor. İlk kez Afrin Harekatı’nda kullanılacak olan yeni nesil akıllı mermilerin maliyeti ise dudak uçuklatıyor.

Afrin Harekatı’nın maliyeti 1 milyar doları geçecek

SiyasiHaber

Yapılan hesaplamalara göre harekatın maliyeti asgari 1,5 milyar TL (400 milyon dolar). Ancak uzmanlar bu masa başı hesabının tutmasının mümkün olmadığını, asgari maliyet hesabının en az ikiye katlanacağını, tahmini olarak savaşın maliyetinin 3 ile 5 milyar TL arasında olacağını belirtiyorlar.

Akıllı mermilerin tanesi 600 bin TL
Afrin Harekatı’nda uçaklar tarafından ilk defa kullanılan yeni nesil akıllı mermilerin tanesi 600 bin TL. Bu mermilerden en az 300 adet kullanılacağı tahmin ediliyor. Akıllı mermilerin bir raf ömrü var. Bu nedenle belli bir süre içinde kullanılmadığı takdirde bu mermiler işlevini yitiriyor. Uzmanlar bu nedenle bu mermilerin Afrin Harekatı’nda kullanılmasının zorunlu olduğunu belirtiliyorlar.

Çok namlulu roketatarların (ÇNRA sistemi olarak biliniyor) mermilerinin (T 107, T 122 ve T 300 versiyonları var ve sırasıyla 107, 120 ve 300 milimetrelik mermi kullanıyorlar) tanesi ise ortalama 200 bin TL ve bu mermilerden de en az 700 adet kullanılacağı tahmin ediliyor.

Afrin Harekatı’na katılan tek erin savaş harcamalarının asgari maliyetinin ise 150 bin TL olacağı hesaplanıyor.

Bununla birlikte uzmanlar yukarıda belirtilen kalemlerin asgari maliyet hesabının ikiye katlanacağını hatta geçeceğini söylüyorlar.

Harekatın ağır ilerlemesi maliyeti yükseltiyor

Havuz medyasına değil de, objektif kaynakların verdiği bilgilere göre, Afrin Harekatı’nın onuncu gününe girilirken TSK istediği ilerlemeyi kaydedebilmiş değil. Havuz medyasının yaptığı yayınların doğruluğunu teyit eden tek bir objektif haber kaynağı bile bulunmuyor. Bölgeden alınan bilgilere göre TSK bırakalım istediği hedeflere ulaşmayı, anlamlı bir ilerleme bile kaydedilebilmiş değil.

İngiltere tarafından finanse edildiği bilinen ve İslamcı cihatçılara yakınlığıyla tanınan syriancivilwarmap.com sitesi bile Efrin Harekatı ile ilgili bilgileri gerçeğe yakın bir biçimde vermek zorunda kalıyor. Sitenin verdiği bilgilere göre, TSK’nin harekatın başında ele geçirdiği Qurne, Baliye ve Ash Shaykh Khurus köyleri ile Bersaya Dağı 26 Ocak günü Demokratik Suriye Güçleri tarafından tekrar ele geçirilmiş durumda. Havuz medyasının ve Hükümet’in iddia ettiği gibi Afrin’de bir ilerleme kaydedilebilmiş değil. Bu durum harekatın hesaplanan maliyetinin varsayıldığı gibi ikiye değil belki de üçe, beşe katlanacağını ortaya koyuyor.

Nereden bakılırsa bakılsın Afrin Harekatı’nın maliyetinin 1 milyar dolara ulaşacağı, hatta aşacağı görünüyor. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler