Adularya maden işçileri direnişe 2 gün ara verdi

Maaşlarını alamadıkları için 8 gündür işyerlerini terk etmeyerek direniş yapan Adularya Madencilik işçileri Beypazarı ve Mihalıççık Belediye Başkanları ile TKİ Genel Müdürü’nden oluşan heyetin maaşlarının 2 gün içinde yatırılacağına söz vermesi üzerine direnişlerine 2 gün ara verdi.

Adularya maden işçileri direnişe 2 gün ara verdi

SiyasiHaber

Adularya Madencilik işçileri, 8 gündür dışarı çıkmadıkları işyerlerine gelen Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Mihalıççık Belediye Başkanı İsmail Uysal ve Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürü Ömer Bayrak’tan oluşan heyetin, maaşlarının 2 gün içinde yatacağını söylemeleri üzerine hak arama mücadelelerine ara verdiler.

İşçilerle görüşen heyet, yetkililerin işyerine gelerek konuşacağını ve bu sürede sorunlar çözülmezse birlikte mücadele edeceklerini belirttiler ve işçilerden direnişlerine 2 gün ara vermelerini istediler. Adularya maden işçileri de bu söz üzerine hak arama mücadelelerine 2 gün ara verdiler.

Adularya Madencilik’in 8 gündür işyerlerini terk etmeyen işçileri direnişlerine ara verirken yazılı bir açıklama yaptılar. Bu açıklama şöyle:

Adularya maden işçileri kazandı

Bizler Adularya maden işçileri olarak 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra iş yerimize atanan kayyum ve TMSF’nin kontrolünde iş yerimizde çalışmaya devam ettik. Son bir buçuk yıldır en ağır koşullarda çalışmamıza rağmen maaşlarımızı düzenli alamadık ve son olarak 3 aydır hiç maaş almadan çalışmak zorunda kaldık. Bu süre içerisinde borçlarımızı ödeyemedik. Ev sahiplerimize, bankalara bakkallara olan borçlarımız artmaya devam ettikçe evlerimize ekmek götüremez hale geldik. Bu süre içerisinde haklarımızı almak için her kapıyı çaldık ancak bütün kapılar bize kapandı. Enerji bakanlığına ve TMSF’ye durumumuzu anlatan dilekçe yazdık, heyetler oluşturup yetkililer ile görüştük ancak sorunumuzu bir türlü çözemedik.

Biz Adularya maden işçileri son çare olarak iş yerimizi terk etmeme kararı aldık. 800 işçi maaşlarımız ödeninceye kadar ve bundan sonra maaşlarımızın düzenli ödenmesi sözü verilinceye kadar iş yerimizi terk etmeyeceğimizi bütün kamuoyuna ve yetkililere ilettik.  16 Ocak 2018 Salı günü gece vardiyasıyla başlattığımız iş yerini terk etmeme eylemini bu gün 23 Ocak 2018 Salı günü bitiriyoruz.

Bu gün işyerimize gelen heyet bizlere bir söz verdi. Beypazarı Belediye Başkanı  Sayın Tuncer KAPLAN,  Mihalıççık Belediye Başkanı Sayın İsmail UYSAL ve TKİ Genel Müdürü sayın Ömer BAYRAK’tan  oluşan heyet  bizlerin sorunlarının iki gün içerisinde çözüleceğini,  yetkililerin işyerine gelerek bizlerle konuşacağını ve bu süre içerisinde sorunlarımız çözülmez ise bizlerle birlikte işyerinde yatacaklarını, bizler haklarımızı alıncaya kadar bizlerle birlikte mücadele edeceklerini  belirttiler ve bizlerden mücadelemize  iki gün ara vermemizi istediler. Bizler de verilen bu söz üzerine hak arama mücadelemize  iki günlük ara veriyoruz.

Bu süre içerisinde bizlere desteğini esirgemeyen Beypazarı esnafına ve halkına, Mihalıççık halkına, belediye başkanlarımıza ve yetkililere ve tüm Türkiye’de sesimizi duyup bizlere destek olan vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. 8 günlük hak mücadelemiz boyunca bizleri yalnız bırakmayan ailelerimize ayrıca teşekkür edip onlarla birlikte ekmek mücadelemizi sürdüreceğimizi de belirtiyoruz.

Ancak herkes bilmeli ki hak mücadelemizde  en büyük destek Adularya maden işçilerinin birbirine verdiği dayanışma,  bir birine kenetlenme duruşu,  onurlu ekmek mücadelesinde hiçbir arkadaşımızın geri durmadan eylemi sonuna kadar birlikteliği devam ettirmesidir.

Bu sürede ocağa kadar gelerek bizleri destekleyen bütün dostlarımıza da ayrıca teşekkür ederiz. Bizler Adularya maden işçileri olarak bu gün hak arama mücadelemize iki günlük ara veriyoruz. Verilen sözler tutulmadığı takdirde Adularya maden işçileri olarak aynı kararlılıkla hak aramaya ve haklarımız için mücadele etmeye devam edeceğimizi belirterek tekrar bize verilen her türlü desteğe teşekkür ediyoruz.  

Adularya maden işçileri

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler