‘Adidas taşeronundan hakkımızı istiyoruz’

‘Adidas taşeronundan hakkımızı istiyoruz’

Adidas taşeronu İlkcan Tekstil’de çalışan işçiler, emeklerinin karşılığını almak için bugün Mecidiyeköy’deki Adidas Türkiye Temsilciliği önünde buluştu.

Siyasi Haber/İstanbul- Fenerbahçe, Galatasaray, Sivasspor gibi Süper Lig takımlarına forma üreten ve uzun yıllardır Adidas için çalışan İlkcan Tekstil adlı firma, battığını söyleyerek yılbaşında 240 işçiyi işten çıkardı. İşçiler 20 gündür muhattap bulmak için uğraşırken, bugün saat 10:00’da Adidas’ın Türkiye Temsilciliği’nin bulunduğu Mecidiyeköy’deki RönesansBiz adlı rezidans önünde toplandı.

İşçilerin toplanmasının hemen ardından rezidanstan işçilerin yanına inen soyadığını öğrenemediğimiz Enis isimli firma yetkilisi, işçilere sorunun İlkcan Tekstil’in sorunu olduğunu, Adidas’ın İlkcan Tekstil’in ‘sadece’ müşterisi olduğunu ve üst firması vs. olmadığını, buna rağmen yardımcı olmak istediklerini söyledi. “Adidas’ın sizin maaşınızı vermeye yasal yetkisi bulunmamakta” diyen firma yetkilisi, İlkcan Tekstil’i iflas etmeye zorlamaları gerektiğini, başka türlü bu işin hallolmayacağını ve İlkcan Tekstil’deki hiçbir yetkiliye ulaşamadıklarını iddia etti. İşçiler ise alacaklarının tahsil edilmesini istediklerini ifade ederek, basın açıklaması yapmak istediklerini söyledi.

Adidas önünde okunan basın açıklamasında İlkcan Tekstil’in işçilere ücretleriniz ödenecek diyerek ellerine hiçbir yükümlülüğü olmayan bir kağıt tutuşturulduğunu ve işçilerin bu kağıdın bir anlamı olmadığını öğrenene kadar işveren ve yöneticilerin çoktan ortadan kaybolduğu belirtildi.Yıllarca kendilerinin sırtlarından para kazanan Adidas’a ve onun taşeronu İlkcan Tekstil’e seslenen işçiler “emeğimizin karşılığını verin, sizden sadaka değil hakkımızı istiyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından eylemlerini sürdüren işçiler oturarak eylemlerine devam etmek istedi. Bunun üzerine rezidanstan tekrar aşağıya inen Firma yetkilisi, Rezidans yönetiminin bu durumdan rahatsız olduğunu, yolu kapamaları üzerine polise haber vereceklerini söyledi. Durumun hoş olmadığını söyleyen yetkili, sendika yetkilisi kimse o gelsin görüşsün diyerek işçilerin yanından ayrıldı.

İşçiler mağduriyetlerini Siyasi Haber’e anlattı.İşçilerden Ali Aygın: İlkcan Tektsil’de 10 yıldır çalışıyorum. 30 Aralık’a 2 trilyonluk çek yazılmış, çekler ödenmediğinden de şirketi kapatma kararı almışlar ama resmi bir şey yok. Yılbaşı tatiline girildiğinde Özgür Yavuz, , 4 Ocak’ta resmi haciz kararlarının uygulanacağını belirtti. Yavuz bize hacizli olmayan malları kaçırmamız gerektiğini belirtti. Daha sonra öğreniyoruz ki Fersan adlı şirkete bunları götürüp satmış. Yılbaşı tatilinden sonra geldiğimizde şirket kapanmıştı. Özgür Bey’le görüştüğümüzde Adidas’tan iş isteyeceklerini, görüşmelerin devam ettiğini, Adidas’ın iş vermesi durumunda Fersan’ın İlkcan Tekstil’i finanse edeceği söyledi. Ancak hiçbir sonuç çıkmadı. Bugün de biz buraya geldik. Adidas’ın üst temsilcileriyle toplantı yaptık. Mağdur olduğumuzu belirttik,yaptığımız toplantıdan sonra avukat tutmamız için beklememiz gerektiğini söylediler. Ancak toplantıdan sonra görüşmeye geldiğimizde “Bizi bağlayan bir durum yok, sizin tek sorumlunuz İlkcan Tekstil’dir.” dediler. Size biz Adidas olarak maaşınızı veremeyiz, ancak Adidas olarak belli bi miktarda size yardım edebiliriz diyorlar. Biz de diyoruz ki bir sanatçıyla reklam çekmek için bir iki trilyon ücret ödeyen firma, neden bu işçilerin parasını ödeyemiyor? Biz hakkımızı istiyoruz. Bizim amacımız sesimizi duyurmak, hakkımızın karşılığını almak. Bunun için işverenlerle yüzleşmek istiyoruz. Bekliyoruz.

İşçilerden İlknur Kaş ise yılbaşından dönüşte işsiz kaldıklarını belirtirken, 3 gün içinde makinaların satıldığını ifade etti. İşlerin yetişmesi için bayram demeden tatil demeden çalıştıkları firmanın 1 aylık maaş ve tazminatların verilmediğini söyleyen Kaş, kendilerini oyalamak için Adidas’ın sadaka vermek istediğini söyledi.

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler