Adana’daki parti temsilcileri: AKP’yi ‘Cumhur İttifakı’ da kurtaramayacak

Adana’da bulunan siyasi parti temsilcileri, savaştan beslendiği için “Cumhur İttifakı”nın yenilmeye ve kaybetmeye mahkum olduğunu belirterek, “AKP, MHP ile ittifak yaparak kaybetmesini önleyemeyecek. Bu birlik sonlarını önleyemeyecek” dedi.

Adana’daki parti temsilcileri: AKP’yi ‘Cumhur İttifakı’ da kurtaramayacak

AKP ve MHP arasında kurulan “Cumhur İttifakı”nı Adana’daki siyasi parti ve Eğitim Sen temsilcileri değerlendirdi. AKP’nin seçimde kötü bir sonuç alabilme ihtimaline karşı MHP ile ittifaka gittiğini belirten Emek Partisi (EMEP) Adana İl Başkanı Avukat Sevil Aracı Bek, “Bu korkularının bir göstergesidir. AKP tek başına iktidarını garantileseydi MHP ile ittifak yapmazdı. AKP’yi iktidarı kaybetme korkusu sardığından kaynaklı MHP ile ittifak yoluna gitmiştir. MHP ile AKP arasında gizli bir ittifakın olduğunu hepimiz biliyorduk. ‘Cumhur’ ittifakı ile bugün yüzüne çıkmış oldu. Zaten hiç bir şekilde muhalefet görevini yerine getirmeyen bir MHP söz konusuydu. Bu aslında son süreçte iyice açığa çıkmış durumdaydı. Var olan ittifaka sadece isim koymanın dışında bir gelişme olduğunu düşünmüyoruz. AKP, MHP ile ittifak yaparak kaybetmesini önlemeyecek. Bu birlik sonlarını önleyemeyecektir” dedi.

‘İsyanların birleştirilmesi gerekiyor’

Olağanüstü Hal (OHAL) sürecine değinen Bek, AKP’nin 2 yıldır halkı baskıyla yönetmeye çalıştığını, her türlü demokratik hakkın engellendiğini vurguladı. Bütün anti demokratik uygulamaların Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) yasal kılıfa uydurulduğunu dile getiren Bek, tüm kesimlerin bu gidişattan rahatsız olduğunu ifade etti. Halkın bu ittifaka “Hayır” dediğini kaydeden Bek, muhalif kesimlerin de “Cumhur” ittifakına karşı bir mücadele birlikteliğini oluşturacağını söyledi.

Halka yönelik baskı ve zulmün “Cumhur” ittifakı ile daha da artacağını belirten Bek, şöyle dedi: “Bu yaratılmak istenen faşizme karşı bir birlikte mücadele birlikte cephe kurmak gerekiyor. Onun için girişimlerde bulunmak gerekir. Bu süreçte daha da başarılı olacağını düşünüyoruz çünkü gerçekten bu baskılar karşısında herkesin söyleyecek bir sözü var. Herkesin bir isyanı var. Bunların birleştirilmesi gerekiyor. Bunun için bizler demokrasi güçleri olarak elimizden geleni yapacağız.”

‘Cumhur İttifakı Türk-İslam cephesidir’

“Cumhur” ittifakının Türk-İslam sentezine dayalı bir ittifak olduğuna değinen Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Parti Meclisi (PM) Üyesi Mehmet Ali Gülşen, ittifakın bir devlet geleneğinin sonucu olarak açığa çıktığını söyledi. AKP’nin bekası için savaş mekaniğinin devreye sokulduğunu kaydeden Gülşen, “Bu ittifak bir milli cephe ittifakıdır. Bu cephe de siyasal manada Türk İslam cephesidir. Faşizme doğru hızla gidiş yaşanırken bu ittifakın hiç bir zaman bu memlekete faydası olmayacaktır. Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan bellidir. Şimdiye kadar ne fayda görüldü ki bundan sonra nasıl görülecek. Bu savaş tamamen AKP’nin için beka sorunudur” ifadelerini kullandı.

‘Savaşın hiç bir zaman kazananı olmamıştır’

İttifakın tamamen seçimlere yönelik olduğunu belirten Gülşen, devletin tekçi anlayışının bu ittifakta yer aldığını ve ana unsuru olduğunu dile getirdi. Gülşen, “Bu ‘Tek adam’ zaten tek başına hareket etmeye devam ediyor. Bu ittifakın başarılı olacağını düşünmüyoruz çünkü demokrasi insanların en çok özlediği bir hayat biçimine dönüştü. Şu an Türkiye’deki bütün halklar demokrasiye açlar. Savaşın aynı şekilde hiç bir zaman kazananı olmamıştır. Barış hiç bir zaman kaybetmemiştir. AKP-MHP ittifakı yanlışlarından vazgeçmelidir. Bu ittifaka karşı bütün muhalifler bir araya gelmelidir. Çok geç olmadan bu ittifaka karşı muhalifler bir an önce adım atmalıdır” dedi.

‘Mücadele hattına hazırız’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural da, “Cumhur” ittifakına benzer ittifakların 1980’li yıllarda da kurulduğunu ancak başarılı olmadığını söyledi. Bu ittifakın da başarılı olamayacağını belirten Tural, HDP olarak oluşacak mücadele hattında yer almaya hazır olduklarını ifade etti. Önemli olanın ülkedeki savaş ve baskıların son ermesi olduğunu dile getiren Tural, bunun için oluşacak her ittifaka destek vereceklerini söyledi. Tural, “’Cumhur’ ittifakı Türkiye’de var olan sorunlara cevap olmayacak. Ülkede yaşayan herkesin tek talebi özgürlük, barış ve adalettir. Bunlarda böyle bir şey yok ondan dolayı kaybedecekler” diye konuştu.

‘Barış ve güvenceli iş için ittifak’

Demokrasiden yana olan tüm kesimlerin “Cumhur” ittifakına karşı bir araya gelmesi gerektiği vurgusu yapan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Ahmet Karagöz ise, 16 Nisan referandumundaki birlikteliği esas alan faaliyetlerin yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Siyasi partilerin kendi çıkar ve menfaatleri değil toplumun ve ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda ittifak yapması gerektiğini kaydeden Karagöz, şöyle devam etti: “Bu durum emekçiler için kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Farklılıklarımızla bu milliyetçi ve ırkçı ittifakı sandığa gömecek birliktelik başta yoksul halk ve emekçiler olmak üzere her yurttaşımızın yararına olacaktır. Şiarımız ölmek veya öldürmek değil, yaşatmak olmalıdır. Hukuk, eşitlik, adalet, güvenceli iş, emek ve barış için tabanda yaratacağımız basınçla partileri ittifak yapmaya çağırıyoruz.”

(Alevi.net)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler