Adana’da istismar iddiası mültecilere yönelik linç girişimine dönüştü

Adana Seyhan’da çocuk istismarının yabancı uyruklu kişi tarafından yapıldığı söylentisi üzerine Suriyeli mültecilere yönelik saldırılar yaşandı. Pek çok ev ve iş yeri saldırıya uğradı.

Adana’da istismar iddiası mültecilere yönelik linç girişimine dönüştü

Adana'da 11 yaşındaki erkek çocuğunun 25 yaşlarında bir kişi tarafından istismar edildiği iddia edildi.

Merkez Seyhan ilçesi Dumlupınar Mahallesinde meydana geldiği belirtilen istismar olayının ardından istismarın Suriyeli bir kişi tarafından yapıldığı söylentisi yayıldı. Sokağa dökülen çok sayıda kişi mültecilerin ev ve iş yerlerine yönelik saldırılarda bulundu; pek çok iş yerinin camı kırıldı, bazı dükkanlar ateşe verildi. Polis, halkı galeyana getirdiği tespit edilen kişileri gözaltına aldı.

Dün akşam saatlerinde merkez Seyhan ilçesi Dumlupınar Mahallesi 38070 Sokak'ta 25 yaşlarındaki bir kişinin aynı mahallede oturan 11 yaşındaki erkek çocuğunu okul çıkışı evine götürerek taciz ettiği iddiası üzerine çok sayıda kişi evin etrafında toplandı. Yüzlerce kişi, şüphelinin oturduğu ileri sürülen evi yakmak istedi. Polisin biber gazlı müdahalesiyle kalabalık dağıtıldı.

Mülteciler hedef alındı

Sosyal medya üzerinden şüphelinin yabancı uyruklu bir kişi olduğu iddiası, ortalığı tekrar karıştırdı. Çevre mahallelerde toplanan yüzlerce kişi, gruplar halinde Suriyeli mültecilerin işyerleri ve araçlarına saldırarak zarar verdi. Polis, saldırganları güçlükle dağıttı.

 40 gözaltı

Sokağa dökülen insanlar arasında ve sosyal medya paylaşımlarıyla halkı galeyana getirip, yabancı uyruklu kişilerin işyerleri ve evlerine zarar verilmesine neden olduğu öne sürülen kişilere yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonda, 5'i kadın, 40 kişi gözaltına alındı.

Halkın sokağa çıkıp, mültecilerin mallarına zarar verilmesine neden olan provokatör paylaşımlarda bulunduğu öne sürülen kişiler, Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince gece saatlerinde tespit edildi. Düzenlenen operasyonda, 5'i kadın, 40 kişi gözaltına alındı. Sağlık kontrolünden geçirilen kişiler, sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Öte yandan 11 yaşındaki çocuğa taciz ettiği iddia edilen şüpheli ise aranıyor.

Valilikten açıklama

Öte yandan Adana Valiliği saldırılar ile ilgili yaptığı ilk açıklamada istismar şüphelisinin Türkiyeli olduğunu değerlendirdiklerini belirtti.  Açıklama şöyle:

"19.09.2019 günü saat 19:00 sıralarında Emniyet Birimimize gelen bir ihbarda 11 yaşlarında bir erkek çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen yaklaşık 20 yaşlarında ve düzgün Türkçe konuşan ve vatandaşımız olduğu değerlendirilen bir şahısla ilgili adli ve idari tahkikata başlanmış olup, vatandaşlarımızın kamu düzeninin devamı açısından Emniyet Birimlerimize yardımcı olmaları ve gerekli sağduyuyu göstermeleri önemle rica olunur." 

(Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler