Adana Tabip Odası’ndan TTB duruşmasına çağrı

Adana Tabip Odası, TTB merkez konsey üyelerinin 27 Aralık'taki davasına katılım çağrısı yaptı.

Adana Tabip Odası’ndan TTB duruşmasına çağrı

Adana Tabip Odası, TTB’nin ‘Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur’ başlıklı basın açıklaması üzerine merkez konseyinin 11 üyesi hakkında Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 27 Aralık’ta görüşüleceği duruşmaya katılmaya tüm hekimleri davet etti.

Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte açıklama yaparak hekimleri Ankara’daki duruşmaya davet eden Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, hekimliğin meslek etiğinin, insan yaşamını en yüce değer olarak kabul ettiğini hatırlatarak  “Bu mesleğin icrasının asıl amacı ise insanı yaşatmak ve hayatın sağlıklı devam etmesini sağlamaktır. Bu nedenle Dünya Tabip Birlikleri, TTB MK’nin yaptığı bu basın açıklamasının hekimlik görev ve sorumluluğu gereği olduğunu belirterek desteklemiştir” dedi.

Bütün çatışmalı durumlar ve savaşların insanların yaşam alanlarını yok ettiğini ve ciddi anlamda çevre, su, hava kirliliğine neden olduğunu dile getiren Hilal, “Tüm doğa, çevre ve canlılar bundan zarar görmektedir. Bu koşullarda ölümler, açlık ve salgın hastalıklar artmaktadır. Bunların hepsi de gösteriyor ki savaş ciddi bir halk sağlığı sorununa yol açmaktadır. Adana Tabip Odası olarak evrensel hekimlik değerlerini savunduğu için suçlanan, hiçbir demokratik kurala uymayan,  düşünce ve ifadesini suç sayan, bu süreçte TTB merkez konseyinin yanında olduğumuzu belirtiyor ve tüm meslektaşlarımızı 27 Aralık 2018 Perşembe günü Ankara adliyesine TTB MK ile dayanışmaya bekliyoruz” dedi. 

(Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler