Adana Sulh Ceza Hakimliği'nden emsal karar: 'Polisin kestiği cezanın hükmü yok'

Adana'da salgın yasaklarını ihlal ettiği gerekçesiyle polis tarafından ceza kesilen vatandaş mahkemeye gitti. Mahkeme aldığı karada polisin sadece tutanak tutabileceğine, ceza kesemeyeceğine hükmetti.

Adana Sulh Ceza Hakimliği'nden emsal karar: 'Polisin kestiği cezanın hükmü yok'

Adana 6. Sulh Ceza Hakimliği, salgın dolayısıyla maske, sosyal mesafe ve 65 yaş sokağa çıkma yasaklarının ihlali üzerine polis tarafından yazılan cezaların ‘'Geçersiz'' olduğuna karar verdi. Mahkeme, ‘'İdari yaptırım kararı ancak mülki amir tarafından verilebilir. Polis tarafından sadece ihlale ilişkin tespit tutanağı tutulabilir'' hükmüne vardı. Adana'da bir vatandaşa verilen 789 liralık ceza da bu gerekçe ile iptal edildi. Bugüne kadar polisin verdiği Koronavirüs tedbirleri kapsamındaki cezaların 1 milyar lirayı aştığı, bu kararın emsal olması durumunda tüm cezaların iptal edilebileceği bildirildi.

Davayı açan avukat Mahmut Akgül, “Karar emsal niteliğinde olacaktır. Sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve buna benzer idari para cezalarında kolluğun keyfi uygulama yapamayacağına ilişkindir. Mahkeme salgın süresince polis tarafından kesilen cezaların hukuki olmadığını ortaya koymuştur“ dedi.

(Sözcü)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler