Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları: 'Çocuk yaşta evlilik ömür boyu tecavüzdür'

Hatimoğulları: “Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan tutun da müftülere kadar 7 yaşındaki kız çocuklarının evlenebileceğine dair açıklamalar yapması hiç de kabullenilebilecek bir şey değildir.”

Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları: 'Çocuk yaşta evlilik ömür boyu tecavüzdür'

SiyasiHaber

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk’un “çocuk yaşta evlilikler” üzerine verdiği önerge nedeniyle HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Meclis’te söz alarak konuşma yaptı. Hatimoğulları, “AKP'nin … kadın bedeni, kız çocuklarının bedeni ve gelecekleri üzerinden bir yapılanmaya gitmesi ve buna dönük çalışmalar yapması asla kabul edilebilir değildir.” dedi. Çocuk yaşta evliliğin ömür boyu tecavüz olduğunu söyleyen Hatimoğulları, AKP İktidarı’nın çocuk yaşta evliliklerle ilgili yerel ve uluslararası hukuku es geçmeye çalıştığını da vurguladı.

 

Hatimoğulları’nın Meclis konuşması şöyle:

“Değerli milletvekilleri, çocuk yaşta evlilik ömür boyu tecavüzdür ve çocukların hangi yaşta evlendirilebileceğine, daha doğrusu evlilik yaşının kaç olduğuna dair yasalar, uluslararası hukuk bir tanımlama yapmıştır. Bu tanımlamaya uymamak, bu tanımlamanın üzerini es geçmek ve bu çerçevede sürekli beyanatlarda bulunmak ayrıca da suçtur ve bu tecavüzcü kültüre bilerek ya da bilmeyerek ortak olmaktır.


Çocuk yaşta evlilik toplumun her daim kanayan yarası olmaya devam ediyor ve acısı gerçekten çok derindir. Düşünün ki 11, 12, 13 yaşında bir kız çocuğunuz var ve yetişkin bir insanla evlendiriliyor, siz neler hissedersiniz? İşte, o duyguyla bu Meclis, bu konuyla ilgili bir çalışma yapmak zorundadır. Biz o çocuklarla ve o ebeveynlerle mutlaka ve mutlaka bir empati kurmak, değişimi ve dönüşümü zorlayan bir çizgiyi izlemek zorundayız. Bakın, Millî Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre erken evlilik ve nişanlılık nedeniyle eğitime devam etmeyenlerin yüzde 97,4'ü kız çocukları. Erken yaşta evlilik içine sürüklenen çocukların çoğunun evlilik hayatı boyunca sistematik olarak tecavüze ve sistematik olarak şiddete maruz kaldığı ortadadır. Bunun travmatik sonuçları olarak intihar eğiliminin bu yaş grubunda ve bu evlilikler sonucunda gerçekleştiğine dair veriler ortadadır. 15 ve 19 yaş arası genç kızlarda birinci sırada ölüm nedeni hamilelik ve doğumun yol açtığı sorunlardır. Bunlar Millî Eğitim Bakanlığının verileridir. Çocuk evlilikleri, çocukları ailelerinden, arkadaşlarından, geleceklerinden umutlarından koparmaktadır. Çocuk yaşta evlilik önü açık olan çocukların okuma konusunda, sosyal yaşama katılım konusunda, kamusal hayata katılım konusunda yine hayallerinin ve haklarının ellerinden alınması anlamı taşır.


Burada şunu ifade etmemiz gerekir ki: Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan tutun da müftülere kadar 7 yaşındaki kız çocuklarının evlenebileceğine dair açıklamalar yapması hiç de kabullenilebilecek bir şey değildir. Bugün AKP'nin yaratmak istediği yeni toplumsal modelin, yani toplumsal yapının kodlarını kadın bedeni, kız çocuklarının bedeni ve gelecekleri üzerinden bir yapılanmaya gitmesi ve buna dönük çalışmalar yapılması asla kabul edilebilir değildir. Bu konuda kamu spotları gerçekten kaş yapalım derken göz yaran niteliktedir, bunları asla kabul etmiyoruz.

İHD İstanbul Şubesi’nin Çocuk Hakları Komisyonu’nun verilerine göre 2018 Raporu’nda on altı yılda 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yapmış. Yine aynı raporda cinsel suçların yüzde 46'sı çocuklara karşı işlenmiş. Çocuğun cinsel istismarında Türkiye'nin dünyada 3'üncü sırada olduğunu biliyor musunuz? Bu resmî rakamlar ortadayken bu Meclisin bu konuya duyarsız kalma ihtimali gerçekten yoktur.


Sadece köyünün son çiti içinde değil dünyanın sonsuzluğu içinde özgürlüğün yeşerebileceğine inanan ve böyle bir yaşamı inşa eden bir adım atmak durumundayız. Dolayısıyla, bu Meclis bu konuda gerekli duyarlılığı göstermelidir.”

 

Araştırmaların gösterdiği gerçekler

2017 yılı rakamlarına göre dünya genelinde yaklaşık olarak 15 milyon kız çocuğu 18 yaşının altında evlendirilmiş durumda. Bunların üçte biri, yaklaşık 5 milyon kız çocuğu ise 15 yaşın altında evlendirilmiş durumda. Üstelik bunlar kayıtlara geçmiş olan rakamlar. Gerçek rakamların çok daha yüksek olduğu iddia ediliyor.

Çocuk yaşta evliliğin kız çocuklarının ömrünü kısalttığı, çocuk yaşta evlenen kız çocuklarının okullarını bırakmak zorunda kaldıkları için potansiyellerini yaşamlarına aktaramadıkları, çocuk yaştaki evliliklerin hamilelik yaşını düşürdüğü, bunun ölü doğum sayılarını arttırdığı ve genç yaştaki annelerde çok ağır hastalıklara yol açtığı, intihar eğilimini arttırdığı, çocuk yaştaki evliliklerde aile içinde sistematik tecavüz ve şiddet oranının çok daha yüksek olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış gerçekler.

AKP İktidarı bu gerçeklere rağmen, Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın belirttiği gibi, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan müftülüklere kadar çocuk yaşta evlilikleri meşrulaştırmaya çalışan açıklamalar yapmaya devam ediyor.

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler