Adana Kadın Platformu: Yeter! Çocuk susar sen susma! Tacizciyi aklama!

Adana’nın Yüreğir ilçesindeki bir düğün sırasında Sedat K. isimli bir erkeğin düğün evine girerek evde uyuyan 3 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmasına ilişkin basın açıklaması yapan Adana Kadın Platformu, cezanın ‘iyi hal’ gibi bahanelere sığınılmadan verilmesini talep etti.

Adana Kadın Platformu: Yeter! Çocuk susar sen susma! Tacizciyi aklama!

Adana’nın Yüreğir ilçesinde Sedat K., 3 yaşında bir çocuğa cinsel istismarda bulundu. İstismar, eve giren bir başka kişi tarafından fark edildi. Bu sırada Sedat K. kaçmaya çalıştı. Olayın ardından yakalanan Sedat K. çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Adana Kadın Platformu, yaşanan çocuk istismarına yönelik basın açıklaması gerçekleştirdi.

Platform adına Pelin Çiçek’in okuduğu açıklamada, her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile oluşan tablonun korkunçluğunun giderek daha vahim bir hal aldığı belirtilirken, Türkiye’nin dünya ortalamasında en üst sıralarda yer aldığı ve hükümetin çıkardığı yasaların ve yargıda uygulanan cezasızlığı istismarların önünü açmaya devam ettiği vurgulandı.

Adana’da yaşanan istismara ilişkin “Çocuk istismarının bir bahanesinin olmadığını biliyor ve bunun için gerekli cezaların iyi hal indirimi ya da herhangi bir bahaneye sığınılmadan verilmesini talep ediyoruz” denilen açıklamada, çocuk istismarlarında hükümetin rolüne de vurgu yapılırken, Ensar gibi vakıflarda hükümetin çocukları değil kendine yakın kurumları savunmasının istismarları meşrulaştırdığı kaydedildi.

Açıklamada, “Her gün bir yurttan, okuldan, kurstan, hastaneden, mahalleden, çocuk istismarı haberleri duymak istemiyoruz. Bunun için yürütülen mevcut politikaların değiştirilmesi ve gerekli cezaların uygulanması gerektiğini biliyor ve bunun için mücadelemize devam edecek, ve her çocuğun sessiz çığlığına ses olacağız. Bu vakada da diğer vakalarda olduğu gibi Adana Kadın Platformu olarak davanın takipçisi olacağız” ifadeleri kullanıldı.

Adana Kadın Platformu’nun açıklamasının tamamı şöyle:

Her güne yeni bir çocuk istismarı haberi ile sarsılarak uyandığımız tablonun korkunçluğu giderek daha vahim bir hal almakta. Buz dağının görünen yüzü olarak ortaya çıkan duruma baktığımızda bile Türkiye’ de yaşanan çocuk istismarı gerçeğinin ne kadar korkunç boyutlarda olduğu ortaya çıkıyor. Dünya ortalamasında üst sıralarda yer aldığımız çocuk istismarı vakalarına her gün bir yenisi ekleniyorken, hükümetin yaptığı yeni yasal düzenlemeler ve yargıda uygulanan cezasızlık istismarın önünü açmaya devam etmektedir.

Artarak yaşanan vakalarda ne durumda olduğumuzu gösteren, kanımızın donduğu, bunun insanlıkla yakından uzaktan ilişkisi yok dediğimiz bir durumla daha karşı karşıyayız.

Adana‘nın Yüreğir ilçesinde komşusunun sokaktaki düğününe giden Sedat K. Bir süre sonra düğün evine girdi. Burada uyuyan 3 yaşındaki kız çocuğunu gören Sedat K. Odaya girip, çocuğa tecavüz girişiminde bulundu. Olayın anlaşılmasıyla karakola götürülen Sedat K. İfadesinde alkollüydüm ifadesini kullandı.

Çocuk istismarının bir bahanesinin olmadığını biliyor ve bunun için gerekli cezaların iyi hal indirimi ya da herhangi bir bahaneye sığınılmadan verilmesini talep ediyoruz.

Bu ve bunun gibi artan çocuk istismarı vakalarının hükümetin uyguladığı yanlış politikaların sonuçları olduğunu biliyoruz. Tecavüzcüsüyle evlendirilmek üzere çıkarılmak istenen yasa tasarılarının , çocuk gelinleri özendiren eğitim müfredatlarının , kız çocuklarının istismar edilmesini “inançla , gelenekle ‘’ açıklanarak meşrulaştırıldığı , bir kereden bir şey olmaz denerek Ensar Vakfı’nda ortaya çıkan istismarda çocuklara değil vakfa siper olunan bir politik ortamda bu son yaşanan istismar olayı ne yazık ki bizleri şaşırtmadı.

Bu korkunç olay çocuk istismarının tesadüf, münferit ve akli dengesi bozuk birinin yapmış olduğu öngörülemez bir durum olmadığını biliyor, bu ve bunun gibi birçok istismar olaylarının mevcut hükümetin yürütmüş olduğu cinsiyetçi, gerici, kadın ve çocuk düşmanı politikaların bir sonucu olarak ortaya çıktığını biliyoruz. Bilinçli olarak yürütülen bu gerici politikaların amacının muhafazakar toplum inşası isteminin bir parçası olduğunu biliyoruz.

Her gün bir yurttan, okuldan, kurstan, hastaneden, mahalleden, çocuk istismarı haberleri duymak istemiyoruz. Bunun için yürütülen mevcut politikaların değiştirilmesi ve gerekli cezaların uygulanması gerektiğini biliyor ve bunun için mücadelemize devam edecek, ve her çocuğun sessiz çığlığına ses olacağız. Bu vakada da diğer vakalarda olduğu gibi Adana Kadın Platformu olarak davanın takipçisi olacağız.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler