Adana Emek ve Demokrasi Güçleri: Gezi'yi Savunuyoruz Hepimiz Oradaydık!

Adana Sivil Toplum Örgütleri, Sendikalar ve Siyasi Partilerin temsilcilerinin katılımıyla GEZİ yargılamasıyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirildi.

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri: Gezi'yi Savunuyoruz Hepimiz Oradaydık!

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, yarın karar duruşması görülecek olan Gezi davasına ilişkin Heykelli Park'ta açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada konuşan Emek Partisi (EMEP) Genel Yönetim Kurulu (GYK) üyesi Halil İmrek, davada tutuklu yargılanan Osman Kavala, Mücella Yapıcı ve Yiğit Aksakoğlu hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenilmesine değindi. 

'Gezi'yi kirletmek istiyorlar'

Gezi direnişi nedeniyle 2015 yılında yargılanan 26 kişi hakkında beraat kararı verildiğini hatırlatan İmrek, "Bu beraat kararı zaten halkın vicdanında haklı ve meşru olan Gezi'nin, Anayasal ve demokratik bir hak olduğunu kesinleştirdi. Hukukun ‘h’sini aradığımız günlerden geçiyoruz. Bu ülkede kurgu davalarla defalarca karşılaştık. Mahkeme heyetleri değiştiriliyor, Osman Kavala’ya tahliye veren hakimler değiştirildi. Suç uydurmak ve Gezi’yi kirletmek için gizli tanıklarla komplolar yaratılıyor. Gezi Türkiye’de çok kapsamlı bir halk hareketiydi. Gezi, Türkiye'nin eşitlik, özgürlük ve adalet umudu oldu. Cumhuriyet tarihinden bugüne yaşanmış en kitlesel ve uzun süreli eylemdi, direnişti" diye konuştu.  

'Şiddet uygulayan polistir'

Gezi direnişi sırasında polis şiddeti nedeniyle 8 kişinin yaşamını yitirip, binlercesinin de sakatlandığını anlatan İmrek, o dönem yapılan eylemlerin barışçıl etkinlikler olup, şiddet içermediğini ve polisin şiddet uyguladığını kaydetti. 

İmrek, "Gezi'de yargılanması gerekenler, arkadaşlarımızı aramızdan alanlar ve sakat bırakanlardır. Gezi her zaman demokrasi tarihinde ak bir sayfa olarak duracak. Gezi direnişinin suçla ilişkilendirilmesine izin vermeyeceğiz. Karanlık gider, Gezi kalır. İnsanların açlıkla, ölümle, hapisle sınandığını bu günlerde kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz" ifadelerini kullandı. 

(MEZOPOTAMYA AJANSI)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler