Açıköğretim sınavında cinsiyetçi soru: 'Kadın ev işleriyle ilgilenir, mühendislik işlerini aksatmasına yol açar'

Açıköğretim Fakültesi’nin sınavında çıkan cinsiyetçi soru büyük tepki topladı. Hemşirelik, hasta bakıcılık, ev temizliği, mühendislik ve öğretmenliğin sıralandığı soruda ‘Hangisi kadının evde içindeki sorumluluklarını aksatmaz?’ diye soruldu.

Açıköğretim sınavında cinsiyetçi soru: 'Kadın ev işleriyle ilgilenir, mühendislik işlerini aksatmasına yol açar'

Açıköğretim Fakültesi’nin 14-15 Nisan tarihlerinde yapılan sınavındaki sorulan sorular yayımlandı.

Eski CHP Milletvekili ve Sosyal Haklar Derneği Başkanı Melda Onur, Açıköğretim Fakültesi (AÖF) sınavında yayınlanan cinsiyetçi bir soruya sosyal medya hesabından tepki göstererek paylaştı.

Sınavda, “Aşağıdakilerden hangisi, kadının daha çok evde yaptığı işlerle uyumlu ya da evdeki sorumluluklarını aksatmayacak işler arasında yer almaz?” sorusu sorulurken, şıklarda “hemşirelik, hasta bakıcılık, ev temizliği, mühendislik ve öğretmenlik” yer aldı.

Cevap anahtarındaki çözüm ise şöyle verildi:

“Kadın, toplumda çoğunlukla ev ile ilişkilendirilir; evin, çocukların idaresi ve ev işlerini (yemek, temizlik vb.) kadın tarafından üstlenilir. Mühendislik, kadının bu işlerini aksatmasına yol açacak bir meslek dalıdır. Toplumda bakım ve çocuk yetiştirme gibi kadınla ilişkilendirilen yükümlülükleri özünde taşıyan diğer meslekler, kadına yakıştırılan basmakalıp meslekler arasında yer alır. Doğru cevap D’dir.”

Soruya sosyal medyada büyük tepki oluşurken, soruyu paylaşan Melda Onur, Twitter hesabı üzerinden şunları söyledi:

“Hiç mi utanmanız yok? Allah sizi kadın mühendise, doktora muhtaç etsin ABV!!!”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler