Abdülmecid Efendi Köşkü'ndeki sergiye 'Laiklik bu mu' diye bağırıp saldırdılar

15. İstanbul Bienali kapsamında süren sergilerden Üsküdar’daki Abdülmecid Efendi Köşkü’ndeki eserlere 4-5 kişilik bir grup 'laiklik bu mu' diyerek saldırdı.

Abdülmecid Efendi Köşkü'ndeki sergiye 'Laiklik bu mu' diye bağırıp saldırdılar

İKSV'nin Koç Grubu sponsorluğunda düzenlediği 15. İstanbul Bienali kapsamında Üsküdar Bağlarbaşı'nda, Abdülmecid Efendi Köşkü'nde düzenlenen Ömer Koç koleksiyonu sergisine saldırı düzenlendi.

Abdülmecid Efendi Köşkü'ndeki sergiye gelen bir grup saldırgan Ron Mueck'e ait "Hırka altındaki adam" adlı eseri tahrip etmek istedi. Saldırıyı önlemeye çalışan güvenlik görevlisine de saldıran grup diğer güvenlik görevlileri tarafından uzaklaştırıldı.

Saldırganlar bu kez de "Laiklik bu mu?", "Bu memleket sizin yüzünüzden bu hale geldi" , "Burada bunlar sergilenemez" diyerek özel güvenlik görevlilerine bağırmaya başladı. Sergiye gelen ziyaretçiler saldırgan grubu alkışlarla ve "Görmek istemiyorsanız gelmeyin. Dışarı çıkın" sözleriyle protesto etti. Saldırganlar, 15 dakika kadar süren gerilim sonrasında salonun bahçesine çıkarıldılar.

Bugün yaşanan ikinci saldırı

T24'te yer alan habere göre, saldırganlar için emniyete bildirimde bulunan güvenlik görevlileri, bu olayın bugün yaşanan ikinci saldırı olduğunu, ilk saldırıyı düzenleyenleri polise teslim ettiklerini fakat polisin herhangi bir yaptırım uygulamadan saldırganları serbest bıraktığını ifade etti.

Abdülhamid'in torunu olduğunu iddia eden Osmanoğlu sergiyi hedef gösterdi

Abdülhamid'in torunu olduğunu iddia eden Nilhan Osmanoğlu, dün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla Abdülmecid Efendi Köşkü'ndeki bienal sergisini hedef göstermiş ve "Son Halife Abdülmecid'in evinde Koç tarafından açılan sergi durdurulmalı! Kuzguncuk'ta bulunan sergide sanat adı altında “rezalet”!!!” ifadelerini içeren bir paylaşım yapmıştı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler