ABD'li senatör: Güvenli bölge Türkiye'nin güvenliği için kurulacak

ABD’li Senatör Lindsey Graham ABD askerlerinin Suriye'den çekilme sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD'li senatör: Güvenli bölge Türkiye'nin güvenliği için kurulacak

ABD'li Senatör Graham, Ankara ziyaretleri kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la görüşmüştü. Suriye’de oluşturulmak istenen tampon bölge konusunda Türkiye ile ABD arasında arabuluculuk görevi üstlenen ABD’li senatör basın açıklaması düzenledi.

Senatör, ABD askerinin hemen çekilmesi durumunda Suriye’de daha büyük bir savaşın çıkacağını söyleyerek “Güvenli bölge Türkiye’nin güvenliği için kurulacak” dedi. Graham, "DAEŞ'a karşı savaşan ortaklarımıza da bir şeyler borçluyuz. Bu süreci doğru yönetmeliyiz. Trump dikkatli olmalı" diye vurguladı. Graham, IŞİD yok ediline kadar ABD Başkanı Trump'ın Suriye'deki çekilmeyi yavaşlatacağını umduğunu da sözlerine ekledi. 

Graham yaptığı açıklamada “YPG’nin PKK ile bağlantısı var. Kanıtlar açık ve net. Müttefik Türkiye için yarattığımız problemi çözmeliyiz. Bizimle DEAŞ’a karşı savaşanlara da bir şeyler borçluyuz. İlerlemek için şansımız var, hatalarımızı düzeltmek için fırsatımız ve ve zamanımız tükeniyor, bu yüzden buradayım. DEAŞ’lılar hala dağlarda. Trump’ı Obama gibi hata yapmaması için uyardım. YPG’nin Türkiye’den uzaklaştırılması için Dunford’un bir çalışması var. Obama YPG’yi silahlandırarak Türkiye için kabus yarattı” ifadelerini kullandı. 

Graham’ın ziyaretinin ardından Milli Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabından “ABD’li Senatör Lindsey Graham Ankara’daki temasları kapsamında Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı makamında ziyaret etti. Görüşmede, Suriye’deki son gelişmeler ve Türkiye-ABD arasındaki ilişkiler ele alındı. Bu kapsamda Bakan Akar tarafından; Münbiç’te verilen sözlerin tutulmadığı, YPG’nin PKK ile aynı bütünün parçaları olduğu ve Türkiye’nin PKK/YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri ile mücadele ettiği, Türkiye’nin, sınırlarının güneyinde bir terör koridoru kurulmasına izin vermeyeceği, iki ülkenin birlikte çalışarak bu sorunları aşabileceği ifade edilmiştir” açıklaması yapılmıştı. 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler