ABD'li rahip Brunson'ın duruşması başladı

Hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD’li rahip Brunson’ın yargılandığı davanın dördüncü duruşması başladı.

ABD'li rahip Brunson'ın duruşması başladı

İzmir’de ‘Terör örgütü adına suç işlemek’ ve ‘casusluk’ suçlamalarıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve tutukluluğu ev hapsine çevrilen Diriliş Kilisesi’nin rahibi Andrew Brunson’ın yargılandığı davanın dördüncü duruşması İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Ev hapsindeki Brunson, sabah saatlerinde Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki duruşma salonuna getirildi.

Davayı takip etmek üzere ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier da duruşma salonuna geldi.

ABD’den duruşma öncesi açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Brunson’ın duruşması öncesi yaptığı açıklamada, “Rahip Brunson’ın serbest bırakılmasını bekliyoruz. Brunson’ın serbest bırakılması iki ülke ilişkileri için önemli bir adım” ifadesini kullandı.

İddianameden

Aralık 2016’da tutuklanan Andrew Brunson hakkındaki iddianame tutuklanmasından yaklaşık 1,5 yıl sonra hazırlandı ve Mart 2018’de İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, Brunson’a hem Gülen Cemaati hem de PKK adına suç işlediği suçlaması yöneltildi.

Brunson için “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği” gerekçesiyle 15 yıla kadar, “devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek” suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

Anadolu Ajansı’nın ayrıntılarını yayımladığı iddianameye göre, Brunson’ın Gülen Cemaati’ne üye bazı isimlerle görüşmeler yaptığı belirtildi.

TL’deki değer kaybı ve ABD yaptırımları

Türkiye’de yaklaşık iki yıldır tutuklu yargılanan ve 35 yıl hapsi istenen ABD’li rahip Andrew Craig Brunson adli kontrol kararıyla 25 Temmuz’da ev hapsine alınması üzerine Türkiye-ABD ilişkileri krize dönüşmüştü.

İki ülke arasında tırmanan gerilimle beraber Türk Lirası (TL), dolar ve euro karşısında tarihindeki en düşük seviyeleri görmüştü.

ABD kriz dolayısıyla Türkiye’ye kimi yaptırımları devreye sokmuştu.

İlk adım olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e ülkeye giriş yasağı koyan ve varsa bu ülkedeki mal varlıklarının dondurulmasına karar veren ABD, devamla da F-35 kararı almıştı.

ABD Senatosu, Türkiye’ye F-35 silah sistemlerinin satışını engelleyecek karar tasarısını jet hızıyla oylayıp kabul etmişti. Ayrıca ABD, Türkiye’den ithal edilen demir-çelik ve alüminyum ürünlerine vergiyi iki katına çıkarmıştı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler