ABD’den Ukrayna’ya silah yardımı açıklaması

ABD’den Ukrayna’ya silah yardımı açıklaması

ABD, Ukrayna hükümetine silah yardımı yapmaya hazırlanıyor. Gönderilecek silahların Kiev hükümeti karşıtı milislere karşı kullanılacağı belirtiliyor New York Times gazetesinin haberine göre ABD hükümeti, Ukrayna’ya silah yardımı yapmaya hazırlanıyor.
Gazetenin hükümet temsilcilerine dayandırdığı haberine göre ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, konuyu konuşmaya açık. Ayrıca ABD Başkanı Barack Obama’nın güvenlik danışmanı Susan Rice silah temini konusundaki muhalefetinden vazgeçmeyi düşünüyor.
ABD hükümetine yarın bağımsız bir rapor sunulacak ve bu raporda Ukrayna’ya 3 milyar dolar değerinde savunma teçhizatı, teknik arama araç gereçleri, insansız hava araçları, tanksavar füzeler gibi öldürücü olmayan malzemeler temin etmesi önerilecek.
Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan New York Times’a yaptığı açıklamada Ukrayna krizinde önceliğin hâlâ “diplomatik çözüm” olduğunu ancak düzenli olarak da çözüm için temel oluşturabilecek “diğer ihtimallerin” incelendiğini belirtti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler