ABD’den Suriye’nin kuzeydoğusunda 'gözlemci birlik' planı

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Suriye’nin kuzeydoğusunda koalisyonun şemsiyesi altında bir gözlemci birlik oluşturma planlarını NATO toplantısında gündeme getireceklerini açıkladı.

ABD’den Suriye’nin kuzeydoğusunda 'gözlemci birlik' planı

Suriye’den çekilme kararı alan ABD, ülkenin kuzeydoğusunda gözlemci misyonu başlatılması seçeneğini NATO müttefikleriyle görüştüğünü açıkladı. Konuyu gündeme taşıyan isim, Jim Mattis’in istifası ile boşalan ABD’nin Savunma Bakanlığı koltuğunu vekâleten üstlenen Patrick Shanahan oldu.

DW Türkçe’nin haberine göre, Shanahan, Brüksel’deki NATO Savunma Bakanları toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, “ABD’nin Suriye’den çekilmesi sonrasında güvenlik ve istikrarın nasıl sağlanabileceği” konusunda müttefikler arasında görüşmeler yapıldığını belirterek, “Bu bağlamda IŞİD’le mücadele uluslararası koalisyonu kesinlikle bir seçenektir” diye konuştu.

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona Suudi Arabistan gibi Arap ülkelerinin yanı sıra aralarında Türkiye ve Almanya’nın da bulunduğu bazı NATO üyeleri de dahil.

NATO toplantısı için gittiği Brüksel öncesinde Irak’ta temaslarda bulunan Shanahan, Suriye’nin kuzeydoğusunda bir gözlemci birlik oluşturulması seçeneği üzerine bir dizi görüşme gerçekleştirdiğini, bu görüşmelerin NATO’daki temaslarına hazırlık için faydalı olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

Bu çabaya kim öncülük edecek? Açıkçası koalisyon, kendi kaynak ve kabiliyetleri ile bir seçenektir. Şu aşamada bizim istediğimiz bu. Halen tartışılıyor. Sayılar konusunda şu anda bir şey söylemek istemiyorum. Ancak (Uluslararası Koalisyon Komutanı) Korgeneral LaCamera ile görüşmek istememin bir nedeni de ‘gerekli destek seviyesi nedir?’, ‘hangi kabiliyetlerin karışımı en iyisidir?’ ve ‘bunlar nereye konuşlandırılmalı?’ konularında kafasından geçenleri bilmekti. Görüşmelerimde bunları konuştuk. NATO konferansındaki görüşmelerimde de bana yardımcı olacak bunlar.

Shanahan, söz konusu gözlemci birliklere ABD askerlerinin dahil olup olmayacağı yönündeki soruya ise “Böyle bir şey söylemedim” yanıtını verdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler