ABD'den BM'ye mektup: İran ile ön koşulsuz masaya oturmaya hazırız

ABD'den BM'ye mektup: İran ile ön koşulsuz masaya oturmaya hazırız

ABD, Birleşmiş Milletler'e yolladığı mektupta Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin meşru müdafaa olduğunu belirterek, Tahran'a da "önkoşulsuz" müzakere çağrısında bulundu.

 
Amerikan Birleşik Devletleri (ABD), Birleşmiş Milletler'e (BM) yolladığı mektupta, İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin meşru müdafaa olduğunu ve gerektiği taktirde ABD'liler ile ülkenin çıkarlarını korumak için gerekli adımları atacaklarını bildirdirirken, Tahran'a da "önkoşulsuz" müzakere çağrısında bulundu.
 
BM Güvenlik Konseyi'ne gönderilen mektupta ABD'nin büyükelçisi Kelly Craft, "Ön koşul olmadan İran ile ciddi olarak müzakere yapmaya hazır olduklarını" ifade etti. Craft, bununla "İran rejiminin gerilimi tırmandırmasını, uluslararası güvenlik ve barışın tehlikeye atılmasını engellemeyi hedeflediklerini" aktardı. 
 
Reuters'ın gördüğü mektupta, ABD'nin Süleymani'yi öldürmeyi Birleşmiş Milletler Antlaşması 51'inci maddesini göstererek savunduğu belirtildi. 51'inci madde bir üyenin saldırıya uğraması durumunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) haber vermesini gerektirirken, üyeye BMGK harekete geçene kadar "meşru müdafaa" hakkı tanıyor.
(MA)

Etiketler: İran, ABD, Kasım Süleymani

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler