ABD'den Afrin açıklaması: Türkiye'yi böyle bir adım atmamaya çağırıyoruz!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye'nin olası Afrin operasyonunu değerlendirdi. Nauert, "Türkiye'yi böyle bir adım atmamaya çağırıyoruz" dedi.

ABD'den Afrin açıklaması: Türkiye'yi böyle bir adım atmamaya çağırıyoruz!

ABD'den olası Afrin operasyonuna dair açıklamalar gelmeye devam ediyor. Gün içerisinde Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Pentagon'un açıklamalarından sonra bir açıklama da az önce geldi.

ABD Dışişleri Sözcüsü Nauert, Türkiye'nin düzenleyeceği olası Afrin operasyonu için "Türkiye'yi böyle bir adım atmamaya çağırıyoruz. Türkiye IŞİD'le mücadeleye odaklanmalı" ifadesini kullandı.

Türkiye’nin düzenleyeceği ‘olası’ Afrin operasyonu, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun Suriye’nin kuzeyinde ‘Sınır Koruma Gücü’ adı altında bir ordu kurulacağını açıklamasından sonra  gündeme oturmuştu.

Suriye’nin kuzeyine yerleştirileceği duyurulan 30 bin kişilik bu gücün YPG’nin çatı örgütü Demokratik Suriye Güçleri (DSG) militanlarından oluşacağı belirtilmişti. Türkiye, koalisyonun bu kararının ardından sınıra yoğun askeri sevkiyat ve Afrin’e topçu ateşi başlatmıştı.

Etiketler: ABD, Afrin, Türkiye

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler